Arama sonuçları

İlk ve ortaokul öğrencilerine 'elektronik karne' liseliler ise bekleyecek

İlk ve ortaokul öğrencilerine 'elektronik karne' liseliler ise bekleyecek

İlk ve ortaokul öğrencilerine 'elektronik karne' liseliler ise bekleyecek. Milli Eğitim Bakanlığın'ca (MEB), koronavirüs tedbirleri kapsamında TRT EBA, EBA ve canlı sınıf uygulamaları, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarla yürütülen uzaktan eğitim, 22 Ocak'ta ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin elektronik karnelerinin erişime açılmasıyla son bulacak.

Bakanlık tarafından yeni eğitim öğretim dönemi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında TRT EBA, EBA ve canlı dersler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla 31 Ağustos'ta başlatıldı. 

İLK VE ORTAOKUL ÖĞRENCİLERİNE 'ELEKTRONİK KARNE' LİSELİLER İSE BEKLEYECEK

Birinci aşamada, ana sınıfları ve ilkokul birinci sınıflar için 21 Eylül'de başlayan yüz yüze eğitimin ardından, ikinci aşamada, 12 Ekim'den itibaren ilkokullar, köy okulları, 8. ve 12. sınıflar, lise hazırlık sınıfları ile özel gereksinimli çocuklar; üçüncü aşamada ise 2 Kasım Pazartesi itibarıyla ortaokul 5. ve lise 9. sınıflarda yüz yüze eğitime geçildi. 

Birinci dönem ara tatili, 16 Kasım 2020 Pazartesi başladı ve 20 Kasım 2020 Cuma sona erdi. Milli Eğitim Bakanlığı'nca, 2020-2021 eğitim öğretim döneminin ilk ara tatilinin ardından 23 Kasım'dan itibaren uzaktan eğitim başlatıldı. Bu süreçte eğitim öğretim, ana noktaları TRT EBA kanalları olmak üzere, canlı sınıf uygulamaları, EBA internet platformu, basılı ve dijital yardımcı kaynaklarla yürütüldü. 

SALGIN NEDENİYLE KARNELER ELEKTRONİK ORTAMDA ERİŞİME AÇILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı'nca salgın tedbirleri kapsamında yürütülen uzaktan eğitim, 22 Ocak'ta ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin elektronik karnelerinin erişime açılmasıyla son bulacak.

KARNE NOTLARI 'UZAKTAN' VERİLECEK

İlkokullarda ve ortaokullarda sınav yapılmayacak, karne notları, kanaat notu olarak bilinen derse katılım puanıyla belirlenecek. İlkokul 1. 2. ve 3. sınıflar, "iyi", "çok iyi" ve "geliştirilebilir" şeklinde, 4. sınıflar ile ortaokullarda ise 100 üzerinden karne notu olacak.

İlkokul 4. sınıflarla ortaokul ve imam hatip ortaokullarında birinci dönemde yapılmış olan yüz yüze sınavlar dönem sonu puan değerlendirmesine dahil edilmeyecek. Ancak isteyen veliler, 21 Ocak'a kadar okul müdürlüklerine başvurmaları halinde, yapılan sınavlardan alınan puanların karne puanı değerlendirmesine dahil edilmesini isteyebilecek.

LİSE ÖĞRENCİLERİNE KARNE YOK

 

Lise öğrencileri için ise bu dönem karne yok. Liselerde birinci dönemin yazılı sınavları tüm okullarda tamamlanmadı. Eksik kalan sınavlar ikinci dönemin başlayacağı 15 Şubat'tan sonra yapılacak. Onlar için de birinci dönem karneleri bu sınavların tamamlanmasından sonra hazırlanacak. 

İKİNCİ DÖNEM 15 ŞUBAT'TA BAŞLIYOR

İkinci dönem ise 15 Şubat’ta yüz yüze eğitimle başlayacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yaptığı açıklamada “ilke” olarak okulları 15 Şubat’ta açma kararı aldıklarını ve yüz yüze eğitimin de salgının seyrine göre ilk dönem olduğu gibi kademeli olarak başlamasının planlandığını açıklamıştı. 

OKUL YÜZÜ GÖRMEDİLER

Bu öğretim yılında hiç yüz yüze eğitime başlamayan bazı sınıflar da oldu. Bu sınıflar 6, 7, 10 ve 11’nci sınıflar. İkinci dönem sınav grupları olan 8 ve 12’ler ile birlikte bu sınıflarda da yüz yüze eğitime geçilmesi bekleniyor. 

LGS VE YKS MÜFREDATI

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında 6 Haziran 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ve 26-27 Haziran'da yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kapsamında bir değişiklik söz konusu olmayacak, öğrenciler tüm müfredattan sorumlu tutulacak. 

Bakanlık ayrıca, şubat ve mart aylarındaki açık öğretim okulları sınavlarını çevrim içi ortamda gerçekleştirecek. 

19-01-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş