Arama sonuçları

İlk ve ortaokul şehir içinde kalacak, liseler şehir dışına

İlk ve ortaokul şehir içinde kalacak, liseler şehir dışına

İlk ve ortaokul şehir içinde kalacak, liseler şehir dışına. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tartışılacak açıklama yaptı. Yılmaz, “İlkokullar, ortaokullar şehir içinde kalsın. Liselere, eğer ki şehir içinde yer bulamıyorsak da o zaman şehrinde biraz uzağına taşıyalım” dedi.

Mersin’de açılış etkinliklerine katılan ve il milli eğitim müdürleri toplantısı düzenleyen Yılmaz’ın açıklamaları şöyle:

İLK VE ORTAOKUL ŞEHİR İÇİNDE KALACAK LİSELER ŞEHİR DIŞINA

2019 yılı sonuna kadar ikili eğitimi sonlandıracağız. Kaynak problemimiz yok, ancak bazı yerlerde arsa problemimiz oluyor. Arsayı da Ankara'dan gönderemiyoruz. Kalkınma Bakanımızın da desteği ile kamu kuruluşlarının kullanmadığı arazileri Milli Eğitim Bakanlığı’na alacağız. İstiyoruz ki; ilkokullar, ortaokullar şehir içinde kalsın ama liselere şehir içinde yer bulamıyorsak da o zaman şehrin biraz uzağına taşıyacağız. Taşımalı eğitimi de azaltmak istiyoruz.

ÖZEL OKULDA ÖĞRENCİ SAYISI 1.3 MİLYON

2002'de özel okullardaki öğrenci sayısı 233 bin iken bu yıl 1 milyon 327 bin. Bu yıl 75 bin yeni öğrenciye destek verdik. Toplam 305 bin öğrenciye eğitim, öğretim desteği veriyoruz. Bugüne kadar 520 binin üzerindeki öğrenciye destek vermiş olduk. Bu yıl bin 777 yeni özel okul açıldı. Son 2 yılda açılan özel okul sayısı 2 bin 799. Özel okulun açılışlarına katılıyorum, şu anda da özel okullardaki öğrenci oranı toplam öğrenci oranında yüzde 8 civarında."

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ SINIFLARI

Türkiye genelinde 952 bin bilgisayar okullara ulaştı. 41 bin 405 okula internet bağlantısı sağladık. 30 bine yakın bilişim teknolojileri sınıfı açıldı.

FATİH PROJESİ’NDE TABLET DÖNEMİ BİTTİ

FATİH Projesi kapsamında 1 milyon 400 binin üzerindeki tablet bilgisayarları öğrencilerimize ve öğretmenlerimize dağıttık. 432 binin üzerindeki akıllı tahtaları hizmete sunduk. Mevzuat eksiklikleri vardı onları giderdik. İhaleye çıktık, teknik bölüm tamamlandı. Önümüzdeki dönemde de inşallah en kısa zamanda ihaleyi tamamlarsak 10 yıllık süre içerisinde daha da genişletilmiş olarak ilkokulları, meslek okullarını da içine alarak özel eğitim okulları da dahil olmak üzere bu projemizi geliştireceğiz. Biliyorsunuz tablet bilgisayar dağıtıyorduk. Kodlama dersini koyduk. 4 ve 5. sınıflardaki teknoloji ve tasarım dersinin içerisinde var. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin kodlama dersini pratik olarak da yapabilmeleri için tablet bilgisayar yerine klavyeli bilgisayar verilmesini planlıyoruz. İnşallah gerçekleştiririz.

BENİM DIŞIMDA KİMSE SİYASET YAPAMAZ

Bir bakanlıkta bakan dışında hiç kimsenin siyaset yapması doğru değil. Eğer birisi siyaset yapacaksa o da bakandır. Çünkü bir siyasi parti tarafından kurulmuş hükumetin temsilcidir. Milli Eğitim Bakanlığı’nda benim dışımda hiç kimsenin siyaset yapma hakkı yok. Herkes ayrılıp siyaset yapabilir ama bu kamu görevinde olduğunuz sürece siyaset yapmanız kesinlikle doğru değil.

İKİLİ EĞİTİM 2019 SONUNDA KALKACAK

2019 yılı sonuna kadar tüm Türkiye'de tekli eğitime geçmeyi amaçlıyoruz. Bunun için 58 bin dersliğe ihtiyacımız var. 47 bin dersliğimiz inşa halinde, Allah nasip ederse 2019 yılı sonlarında koyduğumuz bu hedefi yakalarız diye düşünüyoruz. 2002'de derslik başına düşen öğrenci sayısını ilköğretimde 36'dan 24'e düşürdük. Ortaöğretimde 30'dan 23'e düştü. Daha kaliteli eğitim için bu dönemde 584 binin üzerinde öğretmen ataması gerçekleştirdik. Bugün her üç öğretmenden ikisi bizim dönemimizde atandı. Türkiye genelinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2003'te 28'ken şimdi 17'ye düştü.

ÖĞRETMEN AÇIĞI MARMARA’DA

Öğretmen açığı Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nde değil, Marmara Bölgesi'nde. Bu yıl alacağımız öğretmenlerle açık kapanacak.

DERSHANE VAR MI?

Ücretsiz yetiştirme ve destekleme kursları veriyoruz. Geçen yıl bu kurslara 9 milyonun üstünde öğrenci katıldı. Arkadaşlara soruyorum, eskiden dershanelere giden öğrenci sayısı ne kadardı? 4 milyonun üzerindeydi, bu yıl soruyorum ne kadar? 200 bin. Dolayısıyla gerçekten Türkiye bu projede başarıya ulaştı.

31-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş