Arama sonuçları

İmam hatip okullarında ‘Zikirmatik’ projesi

İmam hatip okullarında ‘Zikirmatik’ projesi

İmam hatip okullarında ‘Zikirmatik’ projesi. Çanakkale, Diyarbakır ve Antep’teki imam hatip ortaokullarının ve imam hatip liselerinin koridorlarına, “Salavat çekmenin anlam ve önemini hatırlatmak” gerekçesiyle zikirmatik asıldı. Bazı okullarda öğrencilere zikir ve salavata karşılık şeker hediye edildi.

Antep’in Nizip İlçesi’nde bulunan Salih İlhan İmam Hatip Ortaokulu’nda, “Bir salavat da sen çek” projesi başlatıldı. Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre okuldaki her sınıfın girişine zikirmatik asılarak öğrencilerin çektikleri her salavatı zikirmatiğe kaydetmeleri istendi. Zikirmatikler kontrol edilerek en çok salavat çeken sınıf belirlendi.

İMAM HATİP OKULLARINDA ‘ZİKİRMATİK’ PROJESİ

Benzer bir uygulama Çanakkale ve Diyarbakır’da da hayata geçirildi. Çanakkale’deki Mehmet Bodur Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin okul yönetimi “Projelerimize yenisini ekledik” duyurusuyla girişteki duvara zikirmatik astı. Zikirmatik uygulaması ile ilgili duyuruda şunlar kaydedildi:

“Okulumuz giriş katındaki duvara asılan zikir sayar butonu ile salavat zinciri oluşturulmuş oldu. Bu butonla zikir çekmek çocuklara hem eğlenceli hale geldi hem de dikkatlerini çekerek onları zikre teşvik etti.”

Diyarbakır’daki Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde ise zikirmatik kullanımı şeker verilerek teşvik ediliyor. Okul panosuna asılan zikirmatiği kullanan öğrencilere salavata karşılık şeker hediye edildi. Projenin amacı, “Peygamber Efendimiz için salavat çekmeyi özendirmek” şeklinde açıklandı.

ÇOCUKLAR BİLİMLE İLGİLENMELİ

İmam hatip okullarında yürütülen bu projeye Veli Der Ankara Şubesi tepki gösterdi Dernek yetkilileri öğrencilerin bilim, sanat ve edebiyatla ilgilenebilecekleri bir ortam yaratılmasınının gerekli olduğunu söyledi.
 

 

21-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş