Arama sonuçları

İndimli öğrenci kartında KDK kararı: Yaş engel değil

İndimli öğrenci kartında KDK kararı: Yaş engel değil

Bursa'da bir öğrenci, yaşının 27'den büyük olması nedeniyle verilmeyen indirimli toplu taşıma kartını Kamu Denetçiliği Kurumu'nun (KDK) Büyükşehir Belediyesi'ne verdiği tavsiye kararının ardından aldı.

KDK'den yapılan açıklamaya göre, Bursa Uludağ Üniversitesi'nde öğrenci olan bir kişi, indirimli kart almak ilgili kuruma başvurdu.

YAŞI BÜYÜK DİYE VERMEDİLER

Ancak 27 yaşından büyük olduğu gerekçesiyle indirimli kart alma hakkının olmadığı yönünde kendisine bildirimde bulunuldu.

Bunun üzerine öğrenci, KDK'ye başvurdu. Dilekçesinde öğrencilik için yaş sınırı bulunmamasına rağmen öğrencilik haklarından yararlanmasının yaşla sınırlandırılmasının Anayasa'da güvence altına alınan eşitlik ve eğitim öğretim hakkına aykırı olduğunu ifade etti. Ayrıca sosyal devlet ilkesiyle de bağdaşmadığını savunan öğrenci, başka illerde bu yönde bir uygulama olmadığını belirterek sorununun çözümünü talep etti.

ÖĞRENCİYİ HAKLI BULDU

Başvuruyu inceleyen KDK, başvurucu öğrenciyi haklı buldu ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığına tavsiye kararı verdi.

Kararda, çeşitli sebeplerle üniversite öğrenimine geç başlamış ya da ikinci, üçüncü üniversite eğitimi alan kişilerin bulunabileceği ifade edildi. Kararda, öğrencinin talebinin karşılanması gerektiği bildirildi. Kararda ayrıca, belediyenin internet sitesinde yer alan başvuru bilgilerindeki öğrenci tanımının, yürürlükteki yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilmesi gerektiği ifade edildi.

Kararın ardından belediye, başvurucuya indirimli öğrenci kartının tanımlandığı ve Seyahat Kartları Uygulama Yönetmeliğinin güncellendiği yönünde KDK'ye bildirimde bulundu.

17-04-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş