Arama sonuçları

İnsan boyutunda robotları var

İnsan boyutunda robotları var

İnsan boyutunda robotları var. Teknoloji ve İnsan Kolejleri (Tink) öğrencileri, dijital dönüşümün en büyük trendlerinin tanıtıldığı WIN EURASIA 2019’da Mitsubishi Electric ve İstanbul Teknik Üniversitesi Otomasyon Mühendisliği Bölümü’nün destekleri ile geliştirilen, RoboTink adını verdikleri insansı robotlarını tanıtacaklar.

İki hafta içinde geliştirilen RoboTink’in ilk versiyonu altındaki tekerlekleri sayesinde hareket edip, kollarını kolayca kullanabiliyor. Cep telefonu, tablet ya da bilgisayar gibi elektronik cihazlarla uzaktan kontrol edilebilen robot, ayrıca karşısına bir engel çıktığında otonom olarak hareketini durdurabiliyor. Bir sonraki versiyonda ise öğrencilerin hedefi RoboTink’in ayaklarını kullanarak yürüyüp konuşabilmesini sağlamak.

İNSAN BOYUTUNDA ROBOTLARI VAR

Tink Kurucusu Zeynep Dereli öğrencilerin çalışmalarıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Dördüncü endüstri devrimindeki dijital dönüşümün ortaya çıkardığı yetenek ihtiyaçlarına sahip genç nesilleri yetiştirmek amacı ile kurulan okulumuz öğrencilerinin böyle önemli bir fuarda Mitsubishi Electric gibi dev bir markanın standında kendi tasarlayıp ürettikleri bir ürünü sergilemeleri bizim için gurur verici.”

RoboTink’in yapımında Mitsubishi Electric okulumuza robotu kontrol ve hareket ettiren malzemeleri sağlarken, İstanbul Teknik Üniversitesi Otomasyon Mühendisliği Bölümü ise öğrencilere PLC eğitimi verdi. Robotink, WIN EUROASIA 2019 fuarında katılımcılara şapka dağıtacak.

 

11-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş