Arama sonuçları

İran ile yükseköğretimde işbirliği başlıyor

İran ile yükseköğretimde işbirliği başlıyor

Türkiye ve İran arasında imzalanan mutabakat zaptının ardından oluşturulan Ortak İzleme Komitesi, iki ülkenin yükseköğretimdeki işbirliği kapsamını belirledi. YÖK ile İran İslam Cumhuriyeti Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanlığı arasında 16 Nisan 2016'da "Yükseköğretim Alanında Mutabakat Zaptı"nın imzalandığını, 26-27 Nisan'da ise İran Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Farhadi ile Ankara'da bir araya geldik” diyen Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç işbirliği kapsamında neler yapılacağını anlattı:

1 YIL İÇİNDE 10 ORTAK PROJE: İki ülke, 1 yıl içerisinde en az ortak 10 araştırma projesi başlatacak, asgari 50 öğrenci bir veya iki dönem değişim programları kapsamında desteklenecek, ortak diploma programlarının başlatılması ve Türkçe ve Farsça dilleri geliştirilmesi için çalışılacak. İşte 

TÜRKÇE VE FARSÇA KARŞILIKLI GELİŞTİRİLECEK: Projelerin temel amacı öncelikli alanlarda insan kaynakları kapasitesinin artırılması. Diplomaların tanınma ve denklik süreçlerinin geliştirilmesi konularında iki taraf birlikte çalışacak. Bu amaca yönelik olarak yakın zamanda İran'dan bir heyet Türkiye'ye gelecek. Eş zamanlı olarak ortak diploma programlarının geliştirilmesine yönelik girişimler yapılacak. Ayrıca her iki ülke de Türkçe ve Farsça dillerinin karşılıklı geliştirilmesi için çalışmalar yürütecek. Bu yıl içinde en az 3 öğretim üyesinin karşılıklı ülkelere gönderimi ile konusunda prensipte anlaşıldı.

İKİ ÜNİVERSİTEYE TÜRK DİLİ PROGRAMI: İran tarafı, birisi Tebriz Üniversitesinde olmak üzere toplam 2 üniversitede Türk Dili ve Edebiyatı programı başlatacak. Öte yandan, her iki ülke de ortak doktora danışmanlığının teşvik edilmesi için ortak çaba gösterecek. Türkiye tarafı bu kapsamda bir destek programı başlatacak.

İSTANBUL’DA ARAŞTIRMA MERKEZİ KURULACAK: Bu işbirliklerin yanı sıra sosyal alanlarda da işbirliği geliştirilecek bu kapsamda İstanbul Medeniyet Üniversitesinde Hafız-ı Şirazi adında sosyal ve kültürel bir araştırma merkezi kurulacak. 

Bu blog AA abonesidir.

06-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş