Arama sonuçları

İş aynı ama kadın 80 TL, erkek 100 TL kazanıyor

İş aynı ama kadın 80 TL, erkek 100 TL kazanıyor

İş aynı ama kadın 80 TL, erkek 100 TL kazanıyor. Özyeğin Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berna Zengin Arslan, son 10 yılda Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler içerisinde toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında gelişmeleri ortaya koyan Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne göre kadınların istihdam oranında iyileşme gözlemlendiğini ancak yakalanan oranların hala yeterli olmadığını söyledi. 

TÜRKİYE EN KÖTÜ 6'NCI ÜLKE

OECD ücret eşitsizliği sıralamasına göre Türkiye’de kadın-erkek ücretleri arasındaki farkın yüzde 20.06 olduğunu vurgulayan Arslan, bu oranla Türkiye’nin en kötü altıncı ülke konumunda bulunduğunu belirtti. 

1 DOLARLIK YATIRIM 7 DOLAR OLARAK GERİ DÖNÜYOR

Arslan, Birleşmiş Milletler’in (BM) Toplumsal Cinsiyet Hedefleri raporuna göre; kadınların güçlendirilmesinin ekonomik büyümenin ve sosyal gelişmenin desteklenmesi için öncelikli şart olduğunu vurguladı. Arslan şöyle dedi: 

“BM’nin yapmış olduğu araştırmaya göre; kızlar için eğitim programlarına ve evlilik yaşını yükseltmeye yapılacak her 1 dolar yatırım topluma 5 dolar olarak geri dönüyor. Kadınlar için gelir getiren faaliyetleri iyileştiren programlara yapılan 1 dolarlık yatırım ise ekonomiye 7 dolar kazandırıyor.

EĞİTİM KURUMLARINDA BİLE EŞİTSİZLİK VAR 

AB Bölgesi’nde ve hatta dünya çapında yapılan araştırmalar toplumsal cinsiyet konusunda akademide ve araştırma kurumlarında dahi bir dengeden söz edilemeyeceğini gözler önüne seriyor. Küresel araştırmalarda özellikle üst düzey karar alıcı organlarda kadınların erkeklere oranla daha az yer aldığını görüyoruz.  

Bunun yanında, akademik unvanlar açısından alt seviyelerde bir denge görülüyor olsa da yukarı seviyelerde kadınların temsilinin çarpıcı biçimde azaldığını gözlemliyoruz. Bizim yaptığımız öz değerlendirme çalışmasında da bu bulgularla uyumlu sonuçlar elde ettik. Özellikle uluslararası akademik dünyada STEMM başlığıyla ifade edilen bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve tıp gibi alanlarda hem öğrenciler hem de akademisyen ve araştırmacılar arasında kadınların oranı bir hayli düşük denebilir. Bu durum da BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde de ifade edildiği gibi, ekonomik verimlilik ve mükemmellik açısından ciddi olumsuzluklara neden oluyor.” 

 

 

 

08-03-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş