Arama sonuçları

İş başvurusu hangi ayda yapılmalı?

İş başvurusu hangi ayda yapılmalı?

İş başvurusu hangi ayda yapılmalı? Araştırmalara göre iş başvurusu yapmak için en iyi ay ocak ayı. Ocak ayında alımları için karar verme süreci daha hızlı işliyor. BBC Türkçe’de Amanda Ruggeri / Miriam Quick imzalı makale hangi ayda hangi işleri yapmanın daha iyi olduğunu inceliyor. Çünkü araştırmalar, iş başvurusu yapmaktan, ev satın almaya, hatta evlenmeye ve çocuk yapmaya kadar hayatımızın önemli olaylarını yılın belli aylarında gerçekleştirmenin daha avantajlı olabileceğini gösteriyor.

İŞ BAŞVURUSU HANGİ AYDA YAPILMALI?

Bu çalışmaya göre de ocak ayı iş başvurusu yapmak için yılın en iyi zamanı. Yeni bir yıla yeni bir işle başlama isteğinden dolayı Ocak ayında Google'da iş aramaları yoğunlaşıyor. Ancak diğer aylara kıyasla bu aramaların çok azı gerçek iş başvurularına dönüşüyor.

Bu nedenle Ocak ayı iş başvurusu yapmak için en uygun ay denebilir. Ocak-Haziran arası dönemdeki iş başvuruları, Temmuz-Aralık arasındakine kıyasla yüzde 14 daha az. Bu durum, üniversite mezuniyetlerinin çoğunlukla yaz aylarında olmasından kaynaklanıyor. Böylece sonbaharda iş arayanların sayısı artıyor.

KARAR VERME SÜRECİ HIZLI İŞLİYOR

Ayrıca Ocak ayında tatilde olanların sayısı az olduğundan iş alımları için karar verme süreci daha hızlı işliyor. Şirketler o yıl yapılacak yeni istihdam için bütçeyi de genellikle bu ay netleştirmiş oluyor. Yıllık primler Aralık'ta alındığından çoğu insan iş değiştirmek için Ocak ayını bekliyor. Yani boş istihdam oranı bu ay artmış oluyor.

07-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş