Arama sonuçları

İş dünyası Çince ders istiyor

İş dünyası Çince ders istiyor

İş dünyası Çince ders istiyor. Türkiye-Çin Halk Cumhuriyeti İşadamları Dostluk ve Dayanışma Derneği (TÜÇİAD) Genel Başkanı Kemal Koçak, turizmin yanında ticaretin de gelişmesi için Çince bilen kişilere ihtiyaç olduğunu belirtti. Koçak, orta dereceli okullarda Çince'nin seçmeli ders olarak okutulması gerektiğini söyledi. 

Başkan Koçak ile Uluslararası Öğrenci Değişim Programı (AISEC) Başkanı Emre Can Yödek, Türkiye ile Çin arasında öğrenci değişim programı yapmak üzere protokol imzaladı.İş birliği protokolü kapsamında Çin'den ilk öğrenci kafilesi, şubat ayında Akdeniz Üniversitesi'nde 6 hafta sürecek eğitim programına katılacak. Yabancı öğrencilerin hem eğitim alması hem Türkçe öğretmesi hem de turizm elçisi olması hedefleniyor.

ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI DÜZENLENECEK

TÜÇİAD Genel Başkanı Kemal Koçak, önemli bir iş birliği gerçekleştirerek, Türkiye'deki çeşitli üniversitelerden Çin'e, Çin'den de Türkiye'ye öğrenci değişim programları düzenleyeceklerini söyledi.

Çin'den gelecek kafilelere Antalya'nın tarihi ve turistik yerlerini gezdirerek, kültür turları düzenleyeceklerini anlatan Koçak, turizme de katkı sunacaklarını belirtti.

Turizmin yanında ticaretin de gelişmesi için Çince bilen kişilere ihtiyaç olduğunu ifade eden Koçak, iş insanlarının Çince bilen asistanlara ihtiyacı olduğunu, protokol kapsamında buna yönelik de bir çalışma yapacaklarını anlattı.

MEB İLE ÇİNCE DERSİ GÖRÜŞMESİ 

Dünyada yaklaşık 2,5 milyar Çinli olduğunu belirten Koçak, şunları kaydetti:

"Milli Eğitim Bakanlığı ile temastayız. Orta dereceli okullarda Çince'nin seçmeli ders olarak okutulması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Türkiye'ye bu yıl yaklaşık 200 bin civarında Çinli geldi, önceki yıllarda ise 300 bin civarında Çinli turist geliyordu. Dünyayı yılda 200 milyonun üzerinde Çinli turizm amaçlı geziyor. Milyonlarını çekebilsek dahi bunları ağırlayacak Çince bilen rehberlerimiz yetersiz. Bir an önce Uzakdoğulu turist sayısını ve Çince bilen rehberleri artırmalıyız."

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile de protokol imzalayarak, halk eğitim merkezi müdürlükleri bünyesinde Çince kurslar açtıklarına değinen Koçak, dernek olarak Türkiye genelinde çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Uzakdoğu turistinin her şey dahil sistemde kalmadığını vurgulayan Koçak şöyle dedi: "Uzakdoğu'dan gelen turistler butik otelleri tercih ediyor ve daha fazla harcama yapıyor. Maliyet açısından, Batı'nın her şey dahil sistemine gelen, ekonomik koşulları zayıf 20 turistine, bir Uzak Doğulu turist denk geliyor. Onun için turizmin ve ticaretin gelişmesi için Çince bilen kişilerin olması önemli."

Bu blog AA abonesidir

30-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş