Arama sonuçları

İş dünyası hangi becerileri arıyor?

İş dünyası hangi becerileri arıyor?

İş dünyası hangi becerileri arıyor? İş dünyasında en çok aranan beceriler teknoloji alanındaki gelişmelere bağlı olarak değişiyor. Bunları önceden görüp hareke geçmek istihdam alanındaki şansın artmasını sağlayacaktır. BBC Türkçe işte iş dünyasının en çok aranan becerilerini haberleştirdi. Buna göre zaman içinde çok yavaş değişen teknik olmayan, sosyal becerilerin tersine işletmelerin istediği teknik beceriler hızlı bir değişim gösterebiliyor.

İŞ DÜNYASI HANGİ BECERİLERİ ARIYOR?

İş dünyasındaki kişilerin kendi aralarında iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal paylaşım platformu Linkedin bu konuda fikir edinmek için bakılacak yerlerden biri.

HANGİ TEKNİK BECERİLER ARANDI?

Linkedin verilerine göre, geçen yıl en fazla talep gören teknik beceriler arasında bulut bilgi-işlem, yapay zeka ve analitik muhakeme başı çekiyordu.  Bu yıl da aynı beceriler listede yer alıyor, ama 2020'de en fazla talep görecek teknik beceriler arasında liste başına daha önce listeye hiç girmemiş olan blok zinciri (blockchain) teknolojisi ile ilgili beceriler geçti.

BLOK ZİNCİRİ NEDİR?

Blok zinciri (blockchain) bloklar adı verilen ve sürekli büyüyen bir kayıt sistemi olarak tarif edilebilir. Şifreleme (kriptografi) yoluyla bu bloklar güvenli hale getirilir ve birbirine bağlanır. Dijital muhasebe defteri olarak da tanımlanabilecek bu teknoloji ilk olarak on yıl kadar önce kripto paralarla bağlantılı olarak gündeme gelmişti.

Bugün ise kullanım alanları finansal hizmetlerin yanı sıra, yasal hizmetler, enerji, sağlık, tarım ve perakende ticarete kadar genişlemiş durumda.

 

2020’DE EN FAZLA ARANAN TEKNİK BECERİLER?

1. Blok zinciri (blockchain) yönetimi

2. Bulut bilgi-işlem (internette veri depolama ve yönetimi)

3. Analitik muhakeme (verilere dayalı karar alma)

4. Yapay zeka

5. Kullanıcı deneyimi tasarımı (UX design)

6. İşletme analizi

7. Satış ortaklığı

8. Satış - pazarlama

9. Bilimsel bilgi-işlem

10. Video prodüksiyonu

 

2020’DE EN ÇOK ARANAN SOSYAL BECERİLER

1. Yaratıcılık

2. İkna etme gücü

3. İşbirliği - ortak çalışma

4. Değişime uyum sağlama

5. Duygusal zeka

21-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş