Arama sonuçları

İş garantili mesleki eğitimde rekor yaşanacak

İş garantili mesleki eğitimde rekor yaşanacak

İş garantili mesleki eğitimde rekor yaşanacak. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'de iş garantili mesleki ve teknik eğitim kuruluşları konusunda çok büyük bir rekor yaşanacağını söyledi.

Selçuk, Beytepe Kongre Merkezi'nde düzenlenen Hacettepe Konferansları'na katıldı. Dünyanın çok büyük kırılmalardan birisine gebe olduğunu belirten Selçuk, 2040'lara doğru 4. büyük kırılmanın yaşanacağını söyledi. 

İŞ GARANTİLİ MESLEKİ EĞİTİMDE REKOR YAŞANACAK

Selçuk, tarım toplumunun yaşandığını, harmanda samanların arasında çok yattığını, sanayi çağını ve bilgi çağını da gördüklerini dile getirdi. Selçuk şöyle konuştu:

"Üç tane çağın üstümüze geliyor olması bizim özel bir kuşak olduğumuzu da gösterir. Beni korkutan şey, bu 4. kırılma. 4. kırılma, bilgiye sahip olanlar ve olmayanlar arasındaki açıklığın son derece artacağı bir çağ. En fazla 15-20 yıl içinde sabah uyandığınızda rüyalarınızı renkli olarak izleyebilirsiniz, hepinizin vücutlarında nano robotların dolaştığını, çiplerin olduğunu görebilirsiniz. Gençler, iş yerlerine gittiğinde iş yerindeki yapay zekaya kendi beyinlerini bağlayarak çalışmak zorunluluğunda bulanabilirler. Buna benzer o kadar çok şey var ki. Uzaydan sizin aklınızdan geçenleri okuyacak bir teknoloji geliştiriliyor. Kimse bunu istemez herhalde. Bunun için farklı bir jamer çalışması yapılabilir ya da sabah rüyalarınızı görmesin diye şifre koyacaksınız vesaire."

GENÇLERE NE DEDİ?

 

Selçuk, bu geleceği yaşayacak olan gençlere, şu öneride bulundu: "Hiçbir zaman mezun olmayın. 'Mezun oldum' dediğin an, bittiğiniz gündür. Herkes, bir diploma alma olasılığına sahip ama sizi siz yapan ders dışında yaptıklarınızdır. Ders dışında bir liste yapın, siz osunuz. Sürekli öz gelecek yazın kendinize."

LİSEDE DERS SAYISI ÇOK FAZLA

Selçuk, lisede ders sayısının çok fazla olduğunu bu nedenle bu derslerin yüzeysel olarak geçilmek zorunda kalındığını ifade ederek, şunları söyledi:

"Çünkü yetiştiremezler, çünkü belli bir sınav vardır ve bu sınavdan dolayı da bütün kişilik geliştirici sanat, spor hobilerden uzaklaşması bu çocukların diyetidir. Bu diyeti ödemezlerse, bu sınavı kazanma ihtimalleri zayıflar ve o ilkokuldan itibaren odalara kapatılan bu çocuklara sürekli olarak soru çözdürülür. 'Üç soru daha çöz yavrum, kek ve süt de getireyem mi sana' der anneleri. Yıllarca odalardan çıkamazlar ve sonra odalarından çıktıklarında kendilerini Ashab-ı Kehf gibi hissedeler. Dünyayı tanımazlar ve düğün, bayram, cenaze, misafir bilmekte zorlanırlar. Bizim 'bir gençlik nasıl mahvedilir' projemizin yeniden gözden geçirilmesinde yarar var. Biz bu gençlerin kendileri olabilmesine fırsat verebilmek için insanın tabiatına ve fıtratına saygı göstermek zorundayız. Böyle bir eğitim sistemi kurulacaksa bunun felsefesi bir temeli olmalı."

İŞE ÖĞRETMENLERLE BAŞLAMAK LAZIM

 

2023 Eğitim Vizyonu'na ilişkin değerlendirmelerde bulunan Selçuk, eğitimde öğretmenin baş aktör olduğuna işaret etti. Selçuk, "Bizim işe öğretmenle başlamamız lazım ve öğretmenimize yatırım yapmamız lazım." dedi. 

Selçuk, Kuzey Amerika'da mezuniyetin üzerinden 2 yıl geçtiğinde bilgilerin eskimesi nedeniyle not ortalamasının dikkate alınmadığını aktardı. Selçuk, şöyle konuştu:

"Bir yerden mezun olup onu 30 sene kullanamazsınız. Öğretmene sürekli yatırım yapmak zorundayız. Bunun karşılığını almak zorundayız. Aksi takdirde sorun çıkar. İşe kaynağından yani öğretmen yetiştirmekten başlamak zorundayız. 12 Eylül'den beri bu konuda maalesef yol alamamışız. YÖK ile öğretmen yetiştirmenin kaynağı konusunda yeni bir açılım başlatacağız. Pilot eğitim fakültelerinin bu projenin içerisinde ele alınmasıyla bu süreç başlayacak."

TEŞVİK İMKANI YETERSİZ OKULLARA YAPILACAK

Selçuk, eğitimde okul yöneticilerinin önemine işaret ederek, şöyle dedi: "Okul yöneticilerini hemen bir sene içerisinde belirli bir akreditasyon ve standardizasyon çalışması ile belli bir duruma getirmemiz mümkün olabilir." Özel okullara verilen teşvikin kaldırılacağını hatırlatan Selçuk, teşviğin imkanı kıt olan devlet okullarına aktarılacağını belirtti.

MESLEKİ EĞİTİM ÇOK ÖNEMLİ

Mesleki eğitimi de son derece önemsediklerini dile getiren Selçuk, şunları kaydetti:

"Türkiye'de herkesin üniversite mezunu olması doğru değil. Toplumun farklı katmanlarda farklı elemanlara ihtiyacı var. Bunu karşılamak için çok donanımlı mesleki eğitim kuruluşları hayata geçmeli ki onlar para kazanabilecekleri üretim yapabilecekleri ortamları bulabilsinler. Bunu için zihniyet değişikliği yapıyoruz. İş garantili mesleki ve ve teknik eğitim kuruluşları konusunda çok büyük bir rekor yaşanacak Türkiye'de. Bunların açılma sayısı anlamında. Böylece üretimin istihdamının garantisini sağlamış oluyoruz." 

TASARIM BECERİ ATÖLYELERİ NEDİR?

Tasarım beceri atölyelerine ilişkin de bilgiler veren Selçuk, şunları kaydetti:

"Çocuk elini sadece A, B, C şıklarından birisini işaretlemek için kullanıyorsa elbette bunun beyin gelişimi açısından bazı sakıncaları olacaktır. Bizim tasarım beceri atölyelerindeki temel çıkışımız bu. Yükseköğretime yansıyan alanların grupsal olarak her birinin ilkokullardaki atölyelere izdüşümünü kuracağız. Çocuk, ilk ve ortaokulda, yükseköğretimdeki meslek alanının izdüşümünü o atölyede görecek. Üç yıl içinde okulların en az 4'te 3'ünün bu atölyelerle donanmış olmasını bekliyoruz. Bu sene ikinci dönem okullar açıldığında pilot okullarımızda da tasarım beceri atölyelerini somut olarak görme imkanımız olacak."

22-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş