Arama sonuçları

İsrail üniversitelerinden burs bulmak mümkün mü?

İsrail üniversitelerinden burs bulmak mümkün mü?

İsrail üniversitelerinden burs bulmak mümkün mü? 77 yükseköğretim kurumunun bulunduğu İsrail’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) puanları ileyerleşilen bölümün önemi yok. Ancak bazı dersler için özellikle matematik eğitim veren üniversiteler SAT benzeri sınavlar yapabiliyor. 

ÖZEL SINAVA ALAN DA VAR

Birçok üniversite ülkede tanınan bir lise diploması istiyor. Ayrıca birçok okul için Psychometric veya SAT sınavına girilmesi gerekiyor. Diploması denk görülmeyen öğrenciler Mechina adlı hazırlık programına devam ediyor. İngilizce programlar için TOEFL, IELTS gibi sınavlarla dil seviyelerinin belirlenmesi gerekiyor. Ancak Türkiye’ye dönen öğrenciler diploma denkliği alabilmek için LYS’de 4 yıllık bölümün barajını geçmiş olmaları gerekiyor. Başvurular doğrudan üniversitelere yapılıyor.

Eğitim Bakanlığı’nın altında Higher Education Council (Yüksek Eğitim Kurumu) tarafından denetlenen ve bu kurumlara bağlı eğitim veren üniversitelerin eğitim dili İbranice, Arapça veya İngilizce. İngilizce programlarda 60 farklı ülkeden öğrenci okuyor. Dil bilmeyen öğrenciler için hazırlık programları var.

Lisans eğitimi ortalama 4 yıl. Ama mühendislik ve eğitim fakültelerinde bu süre ortalama 4.5 yıl ve işletme, sosyal bilimler ve fen bilimleri fakültelerinde ise 3.5 yıl.

TÜRK ÖĞRENCİYE BURS VAR

Öğrenim ücretleri İngilizce programlarda senelik 3 bin ile 30 bin Amerikan Doları arasında değişiyor. Yurtta kalırsanız yıllık ortalama 6 bin dolar öderseniz, ev kiralarsanız aylık yaklaşık 750 dolar. Konaklama hariç yaşam maliyeti ve yemek için de ayda 650 dolar yeterli.

Ülkede en çok tercih edilen bölümler, sosyal bilimler, işletme ve hukuk. Ancak eğitim dili İngilizce olan programlarda da yabancı öğrenciler çoğunlukla, Çatışma Yönetimi, Terörizm, MBA, Uygulamalı Çocuk Eğitimi, Yaratıcı Sanat okuyor.

İsrail hükümeti, Türkiye’nin de içinde bulunduğu birçok ülkeden gelen öğrencilere burs veriyor. Burslar kısa dönemli verildiği gibi bir yıllık programlar için de geçerli. Burslara başvuru yapabilmek için ise öncelikle üniversiteden kabul almak gerekiyor.

Master için akademik başarı önemli. Okumak istediğiniz bölüme göre GMAT veya GRE sınavlarına girmeniz isteniyor. Bazı bölümlerde mülakat da yapılıyor. İsrail yabancı öğrenciye çalışma izni vermiyor. Mezun olanlar öğrenci vizesini çalışma vizesine çevirebiliyor. Çalışma vizesi alan da İsrail’de kalabiliyor. 

Petek SAMATYALI

07-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş