Arama sonuçları

İşsiz kalan akademisyenler ne olacak?

İşsiz kalan akademisyenler ne olacak?

İşsiz kalan akademisyenler ne olacak? 15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan yükseköğretim kurumlarında çalışan akademik ve idari personel de işini kaybetti. Başta akademisyenler olmak üzere seslerini duyurmaya çalışanlar “iş” arayışında. Ancak başvurdukları üniversitelerde kendilerine “cüzzamlı” gibi davranıldığını anlatan akademisyenler “iş” sorunlarına çözüm bulunmasını istiyor.

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil ise TBMM’de düzenlediği basın toplantısında işsiz akademisyenler konusuna da değindi. İrgil, "TBMM'ye 'Hakkında terör suçundan hüküm giyenler hariç, çalıştığı yükseköğretim kurumunun kapatılması sonucu işsiz kalan memur ve akademik kadrolar güvenlik soruşturmasından geçirildikten sonra Yükseköğretim Kurulu uygun gördüğü üniversitelerde görevlendirilsin' önerisinde bulunduk" dedi.

YASA TASARISINA EK MADDE

TBMM Genel Kurulu'nda Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat Yasa Tasarısı'nın görüşüldüğünü ve tasarıya eklenmesi için bir öneride bulunduklarını anlatan İrgil, şunları söyledi:

"TBMM'ye 'Hakkında terör suçundan hüküm giyenler hariç, çalıştığı yükseköğretim kurumunun kapatılması sonucu işsiz kalan memur ve akademik kadrolar güvenlik soruşturmasından geçirildikten sonra Yükseköğretim Kurulu uygun gördüğü üniversitelerde görevlendirilsin' önerisinde bulunduk. İyi niyetli ve ülkenin yararına olacak bir madde önerdik. Bugün bu önerimiz görüşülecek."

ÖYP KADROLARI NE OLACAK?

İrgil, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) 674 sayılı KHK ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 600 doktorasını bitirmiş akademisyenin atandığını, geride kalan 13 bin 400 akademisyen için de kadroların verilmesini istediklerini kaydetti.

Dün de üniversiteyi kazanmış ama çeşitli sosyal nedenlerle kaydını yaptıramamış ya da birinci veya ikinci sınıfta üniversiteyi bırakmak zorunda kalmış öğrenciler için öğrenci affı istediklerini vurgulayan İrgil, maddenin görüşmeye açılmadan hükümet tarafından reddedildiğini açıkladı.

ÖYP’LER İLE İLGİLİ YÖK KARARI

Bu arada geçtiğimiz günlerde YÖK, ÖYP’lilerle ilgili önemli bir karar aldı.YÖK, 1 Eylül 2016’dan önce doktorasını tamamlayan araştırma görevlilerinin 33/a kadrosuna iade edilmesine karar verdi. 1 Eylül 2016’da çıkarılan 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamındaki yaklaşık 13 bin araştırma görevlisinin kadrosu bir gecede 33/a’dan, 50/d kadrosuna geçidildi. Böylece araştırma görevlilerinin iş güvencesi son buldu.

Ancak YÖK’ün aldığı karara göre 1 Eylül 2016 tarihinden önce doktorasını tamamlamış olanlar eski kadroları olan 33/a kadrosuna geçirilecek.

YÖK HANGİ KARARI ALDI?

İşte YÖK’ün internet sitesinde yer alan açıklaması:

 “Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında araştırma görevlisi kadrosuna atananlardan bahsi geçen KHK’nın yayım tarihi olan 1 Eylül 2016 tarihinden önce doktora eğitimlerini başarı ile tamamlayıp artık öğrenci statüsünde olmayanlar açısından uygulanamayacağı ve bunların 2547 sayılı Kanunun 33’üncü maddesinin (a) bendi uyarınca araştırma görevlisi statülerinin devam etmesi gerektiği; 1 Eylül 2016’dan sonra doktora eğitimini başarıyla tamamlayanların ise 674 sayılı KHK’nın 49’ncu maddesinde yer alan hükümlere tabi olduğuna karar verildi.”

01-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş