Arama sonuçları

İstanbul, Ankara, İzmir: 5 liseden 1'i imam hatip

İstanbul, Ankara, İzmir: 5 liseden 1'i imam hatip

İstanbul, Ankara, İzmir: 5 liseden 1'i imam hatip. Üç büyük şehirde beş liseden biri imam hatip. BirGün'den Mustafa Kömüş'ün haberine göre, AKP iktidarı döneminde sürekli artan imam hatip liselerinin sayıları 3 büyük kentte daha da arttı. Özellikle İstanbul’da 4 devlet lisesinden biri imam hatip oldu.

İSTANBUL, ANKARA, İZMİR: 5 LİSEDEN 1'İ İMAM HATİP

Benzer şekilde mesleki ve teknik lise sayılarında da artış gerçekleşti. İmam hatiplerdeki öğrenci sayılarının son yıllarda azalmasına rağmen iktidar, bu okulları teşvik etmeye devam ediyor. Özellikle son dönemde fen lisesi ve sosyal bilimler lisesi programları uygulayan imam hatip liseleri açılıyor. En son sadece erkeklerin olduğu bir teknoloji imam hatip lisesinin açılacağı öğrenildi.

Üç büyük kentte de durum aynı şekilde. Bu üç kent arasında sadece İzmir’de Anadolu liseleri sayıları meslek liselerinin sayısını geçti. Ankara, İstanbul ve İzmir’de toplam fen lisesi sayısı 35 iken imam hatip lisesi sayısı 330, meslek lisesi sayısı 512 ve Anadolu lisesi sayısı 527 oldu.

EN ÇOK İSTANBUL’DA

İstanbul’da bulunan toplam 842 lisenin 471’ini imam hatip ile mesleki ve teknik liseler oluşturuyor. Megakentte 263 tane mesleki ve teknik lise 208 tane imam hatip lisesi bulunuyor. Kentteki Anadolu lisesi sayısı 263, fen lisesi sayısı ise sadece 14. İstanbul’da bulunan liselerin yüzde 24,9’u imam hatip.

BAŞKENTTE MESLEK FAZLA

Başkent Ankara’da da durum İstanbul’a benzer. Kentteki liseler arasında en çok bulunan okul türü mesleki ve teknik liseler. Kentte 149 mesleki ve teknik lise, 145 Anadolu lisesi, 71 imam hatip lisesi bulunuyor. Fen lisesi sayısı ise İstanbul’daki gibi sadece 14.

İZMİR’DE 7 FEN LİSESİ

İzmir’de de fen liselerinin sayısı oldukça düşük. Kentte bulunan fen lisesi sayısı yalnızca 7. Buna karşılık kentteki imam sayısı ise 51. Mesleki ve teknik lise sayısı 100 ve Anadolu lisesi sayısı ise 119.

TAŞRADA DURUM FARKSIZ

Üç büyük kent dışında da benzer tablo karşımıza çıkıyor. Örneğin Hakkari’de 5 imam hatip lisesine karşılık yalnızca 1 tane fen lisesi var. Sinop’ta 2 fen lisesi, 8 tane imam hatip lisesi bulunuyor. Adana’da 4 fen lisesi ve 31 imam hatip lisesi bulunuyor.

ÜÇ BÜYÜK KENTTEKİ LİSE SAYILARI

 

Fen

Meslek

İmam hatip

Anadolu

İstanbul

14

268

208

263

Ankara

14

149

71

145

İzmir

7

100

51

119

BAKANLIK DÖNÜŞTÜRMELİ

Eğitim Uzmanı Ali Taştan ülke genelinde imam hatiplerde okuyan öğrenci sayısının yüzde 12-13 civarında olduğuna değindi. Taştan şunları söyledi: “Anadolu ve fen liseleri tıklım tıklımken imam hatiplerdeki sınıflar boş. Öğretmenlerin başına düşen öğrenci çok az. Bazı okullarda bu sayı 5’e kadar düşüyor. Burada tabii imam hatipler lehine bir adaletsizlik var. Ayrıca burs, servis gibi konularda da imam hatiplere kolaylık sağlanıyor. Son 4 yıldır öğrenci sayısında da bir azalma var. Tersinden Anadolu liselerinde ise kütüphane, depo gibi alanlar sınıfa dönüştürülüyor. Bakanlık bu konuda tedbir almalı ve talebi az olan imam hatipleri dönüştürmeli. Meslek liselerinde eğitim oldukça niteliksiz. Bu sayıyla nitelikli eğitim verilse gençlerin hayatı için oldukça değerli hale gelebilir. Ancak meslek liseleri atıl hale getirildi. İstanbul’da 263 lise arasında 3’ü 5’i dışında liseler iyi değil. "

03-07-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş