Arama sonuçları

İstanbul Bilgi 'uzlaştırmacı' yetiştirecek

İstanbul Bilgi  'uzlaştırmacı' yetiştirecek

İstanbul Bilgi  'uzlaştırmacı' yetiştirecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, yürürlüğe giren "Ceza Muhakemesinde Uzlaştırma Yönetmeliği" kapsamında "uzlaştırmacı"eğitimi verecek. Eğitim, uzlaştırmacı olmak isteyenler için zorunlu olup 36 saat teorik, 12 saat uygulama modüllerinden oluşacak. İlk eğitim programı, 1 Kasım 2017 tarihinde başlayacak.

İSTANBUL BİLGİ 'UZLAŞTIRMACI' YETİŞTİRECEK

İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin Adalet Bakanlığı’nın ‘uzlaştırmacı’ eğitimi verecek eğitim kuruluşlarını belirlemek amacıyla yaptığı duyuruya başvurusu kabul edildi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Türkiye’de bu konuda eğitim verme izni tanınan ilk 15 kuruluştan biri oldu. 

36 SAAT TEORİK, 12 SAAT UYGULAMA VAR

Bilgi Hukuk Fakültesi, ceza meselelerinde, uzlaştırma kurumunda ‘uzlaştırmacı’ görevi üstlenecek kişilere yönelik mesleki eğitim düzenleme yetkisine sahip oldu.  Eğitim, ‘uzlaştırmacı’ olmak isteyenler için zorunlu olup 36 saat teorik, 12 saat uygulama modüllerinden oluşacak. İlk eğitim programı, 1 Kasım 2017 tarihinde başlayacak.

Uzlaştırma (mağdur-fail arabuluculuğu), suç meselelerinde alternatif bir uyuşmazlık çözümü yöntemidir. Yöntem, uyuşmazlığın taraflarına, çözüme aktif şekilde katılma imkânı veren onarıcı adalet yaklaşımına dayanıyor. Birçok ülkede yaygın olarak kullanılan bu yöntem, ülkemizde 2005 yılından beri mevzuatta yer alıyor. 

Uzlaştırmacı eğitimlerinde görev alacak kadro İstanbul Bilgi Hukuk öğretim üyeleri, bu konuda ulusal ve uluslararası projelerde görev almış, çeşitli eğitimler düzenleyip uygulamış ve konuya ilişkin geniş kapsamlı yayınları olan akademisyenlerden oluşacak.

31-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin