Arama sonuçları

İstanbul Şehir Üniversitesi: Davutoğlu’na yakın üniversite mi?

İstanbul Şehir Üniversitesi: Davutoğlu’na yakın üniversite mi?

İstanbul Şehir Üniversitesi: Davutoğlu’na yakın üniversite mi? AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal,  CNN Türk'te katıldığı canlı yayında, Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtladı. Hakan’ın İstanbul Şehir Üniversitesi ile ilgili tartışmaları hatırlatarak, "Şehir Üniversitesi Ahmet Davutoğlu'na yakın bir üniversite mi? Siz nasıl tanımlıyorsunuz Davutoğlu ile İstanbul Şehir Üniversitesi arasındaki ilişkiyi?" diye sordu.

Ünal, bu soru üzerine şu yanıtı verdi:

İSTANBUL ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ: DAVUTOĞLU’NA YAKIN ÜNİVESİTE Mİ?

"Bir üniversitenin bir siyasi kişilikle anılmasını doğru bulmam. Fakat şimdi bu konu siyasallaştırıldı. Yani AK Parti ile siyasetle hiçbir ilgisi olmayan bir konu. Maalesef bunun üzerinden de birilerinin siyaset devşirme ve bir mağduriyet oluşturup kendi siyasetini haklılaştırma gibi bir yola girdikleri için Sözcümüz Ömer Çelik, bu konuya açıklık getirmek durumunda kaldı yoksa bu konu AK Parti'nin ya da siyasetin meselesi değil.”

Konuyla ilgili Mimarlar Odasının bir dava açtığına dikkati çeken Ünal, durumun Danıştay’a kadar gitmesi üzerine Danıştay’ın bir karar verdiğini söyledi.

DİĞER ÜNİVERSİTELERE DE ARAZİ TAHSİS EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde diğer üniversitelere olduğu gibi buraya da bir arazi tahsisi olduğunu aktaran Ünal, şöyle dedi:

"Bu arazi tahsisi hukuksuz bir şekilde Cumhuriyet tarihinde hiçbir örneği olmayan bir şekilde bilabedel bu üniversiteye verilmiş. Bu üniversiteye verilmesine Mimarlar Odası itiraz etmiş ve bunu yargıya taşımış, daha sonra da yargı bir karar vermiş.”

Ünal, hukuksuz bir şekilde bilabedel üniversiteye verilen arazinin teminat gösterilip bir kredi çekildiğini dile getirerek, yargı kararıyla söz konusu arazi teminat olmaktan çıkınca yaklaşık 300 milyonun üzerinde bir krediyle ilgili yeni teminat istendiğini kaydetti.

HAMİ ÜNİVERSİTESİ MARMARA

Bu sorunun kendileriyle bir ilgisinin olmadığını belirten Ünal, şunları anlattı:

"Şimdi sistem açısından baktığımızda da hami bir üniversite var. Hami üniversite olan Marmara Üniversitesi ve YÖK’ün, Danıştay'ın ve ilgili bankanın meselesiyken maalesef bu mesele siyasetin meselesi haline getirildi ki bu hoş bir durum değil. Öyle bir hava oluşturuldu ki 'Üniversitenin akademik bilgi birikimi sanki yok ediliyormuş, öğretim görevlileri, öğrencileri üniversitenin tüzel kişiliği yok ediliyormuş gibi' bir hava oluşturuldu."

MESELENİN BİZİMLE İLGİSİ YOK

Ünal, hami üniversitenin görevinin yönetim zafiyeti ortaya çıkması halinde doğal olarak buranın tüzel kişiliği, akademik yapısı, ilmi birikimi ve öğrencisini muhafaza etmek olduğunu söyledi.

Bunun üzerinden siyaset üreten bir siyasal aklın, bunu kendi siyasetinin malzemesi haline getirdiğini vurgulayan Ünal, şöyle dedi:

"Bu siyasi akıl geçen gün kendisini bir kez daha ele verdi. Ömer Çelik Bey de bu konuda açıklama yaptığında baktık ki ses tekrar oradan geliyor. Oradan cevap geliyor. Dolayısıyla bu meselenin nasıl siyasallaştırıldığını anlamak için oraya bakmak gerekir. Meselenin bizimle bir ilgisi söz konusu değil."

Ünal, üniversitenin borçlarının yapılandırılmasının da kendi işleri olmadığını vurgulayarak, burada açık bir siyasal istismarın söz konusu olduğunu kaydetti.

04-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş