Arama sonuçları

İstanbul’da KYK yurtları: Bir yatağa 44 öğrenci

İstanbul’da KYK yurtları: Bir yatağa 44 öğrenci

CHP İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Aydın ve partili üyeler, Bakırköy’deki Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önünde bir araya gelerek kira ve yurt pahalılığını protesto etti. Aydın, “Bin bir zorlukla savaşarak üniversite kazanan arkadaşlarımız, bunun mutluluğunu yaşayamadan ve eğitim hayatları başlamadan KYK yurtlarının yetersizliği, özel yurtların pahalılığı ve fahiş ev kiraları ile karşı karşıya kaldılar” dedi. 

 

YATAK KAPASİTESİ 25 BİN

İstanbul’da 1 milyonu aşkın üniversite öğrencisi yaşadığını söyleyen Aydın, Cumhuriyet'in haberine göre şöyle devam etti:

“Kentimizde KYK yurtlarının yatak kapasitesi ise sadece 25 bindir. Sayının daha iyi anlaşılması açısından örnek vermek gerekirse toplam kent nüfusu bir milyonun altında olan Erzurum’da KYK yurtlarının yatak sayısı 20 bin iken Eskişehir’de 10 bin dolayında. İstanbul’da bir KYK yurdunun tek bir yatağına yaklaşık 44 öğrenci düşmekte. Son on yılda İstanbul’daki öğrenci sayısı yaklaşık beş katına çıkmışken, KYK yurtlarının sayısı iki katına dahi çıkmamıştır. Ancak aynı on yıllık süreçte ise AKP’ye yakınlığıyla bilinen Türgev, Ensar Vakfı gibi cemaat ve tarikat yurtları ile özel yurtların sayısı ise üç katına çıkmıştır. Açıkça gözükmektedir ki iktidarın yurt politikası, KYK yurtları ile barınma sorununu çözmek yerine, yurt yapmayarak üniversiteli arkadaşlarımızı tarikat, cemaat yurtlarına mecbur bırakmaktır.”

Cem Aydın, yurt ücretlerinin 250 ila 500 lira arasında değiştiğini, öğrencilerin KYK’den aldıkları burs ya da kredilerin ise 650 TL olduğunu kaydederek, şöyle devam etti: “Düşünün, aldığı bu paranın yarısından fazlasını yurda veren öğrenci arkadaşlarımız kalan parayla hangi gereksinimlerini karşılayabilirler? Bu soruna çözüm üretebilmek adına İBB başta olmak üzere, tüm yerel yönetimlerimiz yurtlar ve öğrenci bursları noktasında elinden gelen desteği vermektedir.”

24-09-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş