Arama sonuçları

İstatistiklere göre eğitimde felakete doğru gidiyoruz

İstatistiklere göre eğitimde felakete doğru gidiyoruz

İstatistiklere göre eğitimde felakete doğru gidiyoruz. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ulusal ve uluslararası sınav sonuçlarının eğitimde bir felakete doğru gidildiğini gösterdiğini söyledi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, yeni eğitim öğretim yılının bugün başladığını belirterek, ailelerin binbir fedakarlığına, öğretmenlerin gayretine rağmen eğitimde bir türlü başarının yakalanamadığını, hatta geriye gidişin olduğunu söyledi.

İSTATİSTİKLERE GÖRE EĞİTİMDE FELAKETE DOĞRU GİDİYORUZ

Öztrak, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı" olan PISA sınavında Türk öğrencilerin durumunun içler acısı olduğunu dile getirdi. Öztrak, bu durumun ÖSYM’nin yayımladığı 2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) raporunda da görüldüğünü, fizikte, kimyada, biyolojide 1 milyonun üzerinde öğrencinin tek bir soruya dahi doğru cevap veremediği belirtti.

Benzer durumların matematikte, tarihte, coğrafyada da yaşandığına dikkati çeken Öztrak, şöyle dedi:

"Gerek ulusal, gerekse uluslararası istatistikler eğitimde büyük bir felakete doğru gittiğimizi gösteriyor. Fiziği, kimyayı, biyolojiyi, matematiği çocuklarına öğretemeyen bir eğitim sistemi, Türkiye'nin bilimde başarılı olmasını sağlayamaz. Bu eğitim sistemi ile çağdaş medeniyetleri yakalayamayız. Çökertilen eğitim sistemi ucube saray rejiminde giderek daha da dibe batmaktadır. Bu ucube rejimde ülkemizin okulları özel okul sahibi, hastaneleri özel hastane sahibi, turizmi ve kültürü de otel sahibi bakanlara emanettir. Devleti şirket, milleti ise müşteri gören bu ucube sistemle zengin daha zengin, fakir ise daha fakir olacaktır. Çünkü bu sistemde vatandaşlar, çocuklar arasında fırsat eşitliği tamamen ortadan kalkmaktadır. Ülkemizin marka devlet okullarının içi boşaltılmakta, paralı okullar ise desteklenmektedir."

İşsizliğin arttığına dikkati çeken Öztrak, Türkiye'de her 4 gençten birinin işsiz olduğunu dile getirdi.

 

10-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş