Arama sonuçları

İşte bu 18 üniversiteye rektör aranıyor

İşte bu 18 üniversiteye rektör aranıyor

İşte bu 18 üniversiteye rektör aranıyor. YÖK, 18 üniversite için rektör ilanına çıkıldı. Aralarında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin de olduğu üniversitelere rektör olmak isteyenler için son tarih 31 Ekim. Rektör atamalarını ise Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan yapacak.

İŞTE BU 18 ÜNİVERSİTEYE REKTÖR ARANIYOR

Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), 18 üniversite için rektör adaylığı başvuruları 31 Ekim'e kadar alınacak. 

YÖK'ün internet sitesindeki duyuruya göre rektör aranan üniversiteler şöyle: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Erzurum Teknik Üniversitesi, Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kafkas Üniversitesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi.

 

REKTÖR ADAYLARI NASIL BAŞVURACAK?

 

Rektör adayları dilekçeleri, nüfus cüzdanı fotokopisi, rektör adayı bilgi formu, profesör olarak çalışmış veya çalışıyor olduğuna dair belge ve "kamuda veya sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmak kaydıyla uluslararası kuruluşlar ile özel sektörde veya serbest olarak en az beş yıl çalışmış olmak" şartını sağladığını gösterir belgeleri ile birlikte, 31 Ekim 2018 Çarşamba mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına başvuruda bulunabilecek. 

Başvurular, bizzat postayla Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına ya da "rektoraday@yok.gov.tr" adresine elektronik posta yoluyla yapılabilecek.

Üniversite rektörleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanacak. 

REKTÖRLÜKTE 3 YIL PROFESÖRLÜK ŞARTI KALDIRILDI

Bu arada Resmi Gazete’nin 13 Eylül 2018 tarihli sayısında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile rektör olarak atanabilmek için 3 yıl profesörlük şartı kaldırıldı. Bu şartın da eski Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in rektör olarak atanabilmesi için kaldırıldığı dile getirilmişti. 3 yıl profesörlük şartının kaldırılmasından sonra değişiklikten ilk yararlanan da Tekin oldu. Tekin, Hacıbayram Veli Üniversitesi’ne rektör olarak atandı.

KALDIRILDI, TEKRAR GERİ GETİRİLDİ, TEKRAR KALDIRILDI

Rektör olabilmek için profesör olma şartı 10 Temmuz’da yayınlanan 703 numaralı kanun hükmünde kararnameyle (KHK) kaldırılmıştı. Kaldırılmasından sonra bir yıl profesörlük yapan Berat Albayrak'ın arkadaşı Nuri Aydın, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Rektörlüğü'ne atanmıştı. Ardından da 16 Temmuz 2018 tarihinde tekrar kararname yayımlanarak, rektörlük için 3 yıl şartı geri gelmişti. Ardından da 13 Eylül 2018 tarihli kararname ile rektörlük için 3 yıl şartı yine kaldırıldı. Böylece bir ay önce profesör olan Tekin de rektör olarak atandı.

16-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş