Arama sonuçları

İşte dünyanın en saygın üniversiteleri

İşte dünyanın en saygın üniversiteleri

İngiliz sıralama kuruluşu Times Higher Education (THE) 2017 Saygınlık sıralaması’nı (THE World Reputation Rankings 2017) açıkladı. Gazete Habertürk’ten Bürde Özçakır’in haberine göre sıralamada rekor ABD üniversitelerinde. İlk 10’da 8 üniversitesi bulunan ülkeden 42 üniversite sıralamada. İkinci sırada 10 üniversiteyle Birleşik Krallık var. Sıralama, ankete göre yapılıyor. Bu yıl da yayını bulunan deneyimli 137 ülkeden 10 bin 566 akademisyene kendi alanlarında en saygın üniversitelerin hangileri olduğu soruldu.

Sıralamanın öznel yargıdan oluştuğunu ancak dünyanın en ünlü üniversiteleri hakkında da bilgi veren bir kaynak olduğunu söyleyen THE Editörü Phil Baty’in değerlendirmeleri şöyle: 

ASYA YÜKSELİYOR AMA TÜRKİYE YOK

“Listenin çarpıcı özelliği, özellikle Imperial College London, Pennsylvania ve Cornell üniversiteleri gibi önde gelen Batı üniversitelerini aşan, başta Çin olmak üzere Asya kurumlarının sürekli yükselişidir. Kuzey Amerika hâlâ sıralamaya hâkim ancak Asya’daki küresel sahnede kendilerine yer edinen, giderek daha fazla tanınan markalar tarafından tehdit ediliyor. Maalesef, Doğu Avrupa’daki ve Ortadoğu’daki komşu ülkeler gibi, Türkiye’deki üniversitelerden hiçbiri tabloya dahil değil.”

İşte dünyanın en saygın 10 üniversitesi:

1-Harvard Üniversitesi- ABD
2-Massachusetts Teknoloji Enstitüsü- ABD
3-Stanford Üniversitesi-  ABD
=4- Cambridge Üniversitesi- Birleşik Krallık
=4-Oxford Üniversitesi- Birleşik Krallık
6-University of California, Berkeley Birleşik Devletler
7-Princeton University Birleşik Devletler
8-Yale Üniversitesi- ABD
9-Chicago Üniversitesi- ABD
10- Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü- AB

15-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş