Arama sonuçları

İşte eczacılık fakültelerindeki eğitimin durumu

İşte eczacılık fakültelerindeki eğitimin durumu

İşte eczacılık fakültelerindeki eğitimin durumu. Eczacı akademisyen görmeden mezun olan öğrenciler var. Altyapı yetersiz, laboratuvarlar eksik. Fiziki mekanlar kısıtlı.

Bu açıklamalar Türk Eczacıları Birliği'nden (TEB), yapıldı. TEB, ezcalık fakülteleriyle ilgili yaptığı açıklama bu fakültelerde verilen eğitimin niteliğini de gözler önüne serdi. TEB, yeni fakülte açılmamasını ve eczacılık fakülteleri için de taban puan getirilmesini istedi.

İŞTE ECZACILIK FAKÜLTELERİNDEKİ EĞİTİMİN DURUMU

TEB, eczacılık fakültesi kontenjanlarının, sektörün iş gücü ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlenmesini, bu fakültelere girişlerde taban puanı sınırlaması getirilmesini istedi. Yeni eczacılık fakültesi açılmaması ve kontenjanların acilen azaltılması gerektiği de yine açıklamadan.

TEB'den yapılan açıklamada, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın açıklamalarına değinildi. Saraç, açıklamasında "Mühendislik lisans programları ile tıp, diş hekimliği, eczacılık ve sağlıkla ilgili ilişkili diğer programlarda öğrenci alabilmek ve eğitimi sürdürebilmek için gerekli asgari koşulların belirlendiğini" söylemişti. Ayrıca bu alanlarda eğitim veren fakültelerin de her yıl kalite açısından denetleneceğini dile getirmişti.

FAKÜLTELERİN AÇILMASINA SINIRLAMA GELMELİ

TEB, açıklamasında asgari şartlarla ilgili yıllardır mücadele veren bir meslek örgütü olarak Saraç'ın açıklamasını olumlu bulduklarını ve destekledikleri belirtti. Açıklamada şöyle denildi:

"Türkiye'nin kalkınması açısından yeni üniversite ve fakültelerin açılmasını önemli bulmakla birlikte bunu yaparken insan gücü ihtiyacının göz önünde bulundurulması son derece önemlidir. Sağlık Bakanlığı Sağlıkta İnsan Kaynakları 2023 Vizyonu'na göre, 2023 yılı için eczacı ihtiyacı yaklaşık 32 bin 900 olarak belirleniyor.  Ancak Eczacı Bilgi Sistemi güncel verilerine göre üye eczacı sayısı, halihazırda 37 bini geçmiş durumda. 

İŞTE BÖYLE EĞİTİM ALIYORLAR

Eczacı akademisyen görmeden mezun olan eczacılık fakültesi öğrencilerini bir kez daha hatırlatıyor, altyapısı yetersiz, laboratuvarları eksik, fiziki ve sosyal mekanları kısıtlı alanlarda bilimsel çalışmaların yapılamayacağını bir kez daha ifade ediyoruz.

FAKÜLTE SAYISI SÜREKLİ ARTIYOR

2001 yılında 8 olan eczacılık fakültesi sayısı 2019 yılında 49'a yükseldi. 2012-2019 yılları kıyaslandığında eczacılık fakülteleri kontenjanları yüzde 71.7 oranında arttı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından uygulanan Eczacı Yerleştirme Sistemi verilerinde, eczane açılabilecek yer sayısı toplam 1843 olarak açıklanmıştır.

HER YIL 2 BİN YENİ MEZUN

Buna karşılık her yıl yaklaşık 2 bin eczacılık öğrencisi mezun olmaktadır. Elimizdeki veriler, ivedilikle önlemler alınması gerektiğini, aksi takdirde mesleğimizin ve meslektaşlarımızın zarar göreceğini, istihdam sorunlarının ortaya çıkacağını göstermektedir.

YENİ FAKÜLTE AÇILMASIN, TABAN PUAN GETİRİLSİN

Açılan eczacılık fakülteleri ile her yıl mezun olan öğrenci sayısı baz alınarak kapsamlı istihdam politikalarının geliştirilmesi ve kamuda daha fazla eczacı istihdam edilmesi gerek. Eczacılık fakültesi kontenjanları, sektörün iş gücü ihtiyaçları göz önüne alınarak belirlenmeli. Eczacılık fakültelerine girişlerde taban puanı sınırlaması getirilmeli, bu sınırlama başarı sıralaması göz önünde bulundurularak ilk 60 bini kapsamalı. Yeni eczacılık fakülteleri açılmamalı. Kontenjanlar acilen azaltılmalı. Öğretim elemanı ve altyapı eksikliği olan eczacılık fakülteleri üniversite-sanayi iş birliği ile Ar-Ge merkezlerine dönüştürülmeli."

21-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş