Arama sonuçları

İşte eğitimde en rekabetçi iller

İşte eğitimde en rekabetçi iller

İşte eğitimde en rekabetçi iller. Eğitimin en rekabetçi illeri belli oldu. İstanbul Üniversitesi (İÜ) Şehir Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan ve bu yıl üçüncüsü açıklanan “İller Arası Rekabet Endeksi” yayımlandı. Eğitimde Denizli, Edirne ve Ankara, yükseköğretim alanında ise İstanbul, Ankara ve Eskişehir en rekabetçi iller olarak sıralandı. Okuryazar kadın oranının en yüksek olduğu iller Antalya, Çanakkale, İzmir, Denizli ve Tekirdağ.

İŞTE EĞİTİMDE EN REKABETÇİ İLLER

Merkez müdürü Prof. Dr. Murat Şeker, 81 il düzeyinde 2018-2019 dönemi verileri kullanılarak hesaplanan rekabet endeksi skorlarının, 2009 ve 2014 dönemlerine ait veriler kullanılarak da açıklandığını, böylece rekabet açısından illerin 2009-2019 periyodunda 10 yıllık performans seyrinin izlendiğini belirtti. 

Endekse göre eğitimde en rekabetçi ilk 3 il Denizli, Edirne ve Ankara.

Yükseköğretim alanında en rekabetçi üç il ise İstanbul, Ankara ve Eskişehir.

Okuryazar kadın oranının en yüksek olduğu iller Antalya, Çanakkale, İzmir, Denizli ve Tekirdağ. Bu illerde kadınlarda okuryazarlık oranı yüzde 98. Bu oranın en düşük olduğu iller ise Mardin ve Şanlıurfa.

EĞİTİMDE BAŞARI HİKAYESİ YAZIYORUZ

 

Edirne Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, "İller Arası Rekabet Endeksi"nde Edirne'nin eğitimde rekabetçi 3 il arasına girmesini değerlendirdi. Arpacı, "Eğitimde başarı hikayesi yazıyoruz" dedi.

Arpacı, Edirne'de 2019-2020 eğitim - öğretim yılında toplam 55 bin 272 öğrencinin karne alacağını belirterek, şöyle dedi: 

"Eğitimde başarı hikayesi yazıyoruz. İl genelinde toplam 155 tasarım beceri atölyemiz bulunmaktadır. Bunlardan 32 yazılım tasarım atölyesi, 36 FeTeMM atölyesi, 6 ahşap ve metal atölyesi, 5 müzik atölyesi, 4 drama ve eleştirel düşünme atölyesi, 4 görsel sanatlar atölyesi, 3 spor atölyesi ve 65 akıl ve zeka oyunları atölyesi kurulmuştur.

Bu atölyelerle ilgili olarak aynı zamanda bu atölyeleri kullanan öğretmenlerimize yönelik eğitici eğitimleri düzenledik. Atölyesi bulunan okullarımızda atölyelerden sorumlu koordinatör öğretmenlerimiz aylık toplantılar yaparak atölyelerin kullanımı ile ilgili görüş alışverişinde bulundular. Ayrıca ikinci dönem atölyelerimize yönelik atölyeler arası yarışmaların planlamasını da yaptık. Yıl sonunda düzenleyeceğimiz Bilim, Kültür, Sanat ve Öğrenme Şenliklerinde de atölyelerimizin sergilerini düzenleyeceğiz. Öğrenci koçluğu uygulamasıyla da kentteki birçok okulda önemli çalışmalar gerçekleştirdik."

10-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş