Arama sonuçları

İşte eğitimden bir kare: Bu çocuklar ne yapıyor?

İşte eğitimden bir kare: Bu çocuklar ne yapıyor?

İşte eğitimden bir kare: Bu çocuklar ne yapıyor? Bu fotoğraf Doğu illerinden birindeki merkez okulda çekildi. Çocuklar anasınıfı öğrencisi. Öğretmenlerinin cep telefonundan eğitim videosu izliyor.

Bir yanda yapay zeka, kodlama eğitimleri tartışılıyor. Bir yanda da tıpkı bu fotoğrafta olduğu gibi olanaksızlıklar içinde eğitim almaya çalışan çocuklar var.

 

İŞTE EĞİTİMDEN BİR KARE: BU ÇOCUKLAR NE YAPIYOR?  

 

Fotoğrafta gördüğünüz anasınıfı öğrencileri öğretmenlerinin bir sandalyenin üzerine kendi cep telefonunu koyarak, açtığı eğitim videosunu izliyor. Ancak yere uzanarak, görüntüyü denk gelebiliyorlar.

Bu okulda akıllı tahta, projeksiyon cihazı yok. Kara tahta var. MEB yapay zeka atağına geçtiğini, kodlama eğitimlerine başladığını açıklıyor ama eğitimin bir de bu yüzü var. Biz ise fırsat eşitliği açısından aralarında uçurum olan bu çocukları da aynı sınavlara sokuyoruz.

Memleketimden çocuk ve eğitim manzaralarından bir kare işte böyle.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) 41 ülke ile yaptığı “Adaletsiz Başlangıç” başlıklı rapora göre Türkiye “okul öncesi eğitimde eşitlik”açısından 41 ülke arasında en son sırada yer aldı.

Biri “Eğitimde fırsat eşitliği mi” dedi?

 

15-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş