Arama sonuçları

İŞTE GENÇLERİN DURUMU

İŞTE GENÇLERİN DURUMU

İyi eğitim Batı ülkelerinde, hayatta başarı için 'tanıdık' gerek 

 

İyi eğitim Batı ülkelerinde, hayatta başarı için 'tanıdık' gerek. Next Generation Türkiye: Gençlerin Sesini Dinlemek araştırması, British Council tarafından Yaşama Dair Vakıf (YADA) ve Gelecek Daha Net (GDN) Gençlik Platformu işbirlikleriyle gerçekleştirildi.Araştırma 12 şehirde, 18-30 yaş arası 2 bin 524 gençle yapıldı.    

İşte gençler:  4 gençten biri ne çalışıyor ne okuyor. İyi eğitim Batı ülkelerinde diyor. Evliliği kendi evine sahip olmak için 'çıkış yolu' olarak görüyor, eğitim sisteminden şikayetçi, başarı için 'tanıdık' okul başarısından daha önemli, İngilizce şart, spora zaman yok. 

İYİ EĞİTİM BATI ÜLKELERİNDE HAYATTA BAŞARI İÇİN 'TANIDIK' GEREK

Next Generation Türkiye: Gençlerin Sesini Dinlemek araştırmanın öne çıkan bulguları ise şöyle: 

* Türkiye'deki gençler gelecekleri konusunda iyimser. Çoğunluk yaşam şartlarının gelecekte daha iyi olacağını düşünüyor·
* Gençlerin yarısı, WhatsApp ve diğer sosyal medya iletişim araçlarına günde iki saatten fazla vakit ayırıyor. Instagram, yüzde 29 ile gençlerin en çok kullandıkları üç sosyal medya kanalının başında gelirken; bunu yüzde 27 ile WhatsApp, yüzde 26 ile Facebook  takip ediyor.


* Gençlerin yüzde 70'i müzik aleti çalma, çizim ya da resim yapma gibi sanatsal aktivitelere zaman ayırmıyor; yarısı ise spor ya da herhangi bir egzersiz yapmıyor.

HAYATTA BAŞARI İÇİN 'TANIDIK' GEREK


* Gençlerin yarısından fazlası iş piyasasındaki deneyimlerine dayanarak, hayatta başarı elde etmek için "tanıdıkları" olmasının okul başarısından daha önemli olduğunu düşünüyor.


* Gençlerin yüzde 26'sı ne okuyor, ne çalışıyor, ne de eğitim görüyor. Bu oran, genç erkeklerde yüzde 17 iken, genç kadınlarda yüzde 36'ya yükseliyor. Araştırma ayrıca aşağıdaki bulguları da ortaya koyuyor: 

EVLİLİK GÜVENLİ ÇIKIŞ YOLU 


* Gençler, evliliği hem bağımsızlık hem de güvenlik için anahtar olarak görüyor. 
Evliliği; aşık olmak, bir hayat arkadaşına sahip olmak ve sağlam bir gelecek kurmak gibi alışılagelmiş sebeplerle tercih etmenin yanı sıra kendi evlerine sahip olmak, hayallerinin peşinden gitmek ve yaşamlarını kendi tercihlerine göre sürdürmek için bir çıkış yolu  olarak da görüyor. 


* Gençlerin sosyal çevrelerinde farklı etnik, dini ve siyasi kimliklere sahip insanlardan 
oluşan geniş bir çeşitlilik bulunuyor. Fakat bazılarının Suriyeli mülteciler, Müslüman olmayanlar ve LGBT bireylerin bulunduğu gruplarla yakın ilişki kurmama eğiliminde olduklarına dair bazı işaretler de mevcut.

SANAT VE SPORA ZAMAN YOK

* Gençlerin sanata ya da spora vakitleri yok. En yaygın aktiviteler arasında arkadaşlar, akrabalar ve komşularla ev, kafe, restoran veya parklarda buluşmak yer alırken müze, sanat galerisi veya tarihi mekanları ziyaret etmek, konsere veya tiyatroya gitmek gibi aktiviteler gençler tarafından pek tercih edilmiyor.

EĞİTİM ÖNEMLİ AMA SİSTEMDEN MEMNUN DEĞİL


* Gençler eğitime değer veriyor; ancak mevcut eğitim sisteminden memnun değil. 1'den 10'a kadar puanların yer aldığı bir ölçekte (1 en az memnun ve 10 çok memnun) eğitim sisteminin neredeyse tüm unsurları 5'in altında puanlanırken, sınav sistemi ise en az beğenilen unsur olarak ortaya çıkıyor.

İYİ BİR EĞİTİM İÇİN BATI ÜLKELERİ ADRES

  
* Gençlerin yarısı iyi bir eğitim almak için Batı ülkelerine gitmeleri gerektiğini düşünüyor. 


* Yarısından çoğu gerek ulusal gerekse küresel iş piyasasında öne çıkmak için iyi derecede İngilizce bilmeleri gerektiğine inanıyor.

RAPORUN ÖNERİLERİ NEDİR?

 
Bu bulgulara dayanarak rapor şunları öneriyor:
*Eğitim kalitesinin iyileştirilmesi, eğitimin tüm biçimlerine kapsayıcı erişimin sağlanması ve gençlerin iş hayatına ve dış dünyaya hazırlanmasına destek olmak·
* Gençlerin yaşadıkları toplumda bağımsız ve aktif vatandaşlar hâline gelmeleri ve kendi geleceklerine daha fazla sahip çıkmaları için güçlenmelerine destek olmak·
Tüm gençliğe hoşgörüyle bakan ve saygı duyan kapsayıcı bir toplumu desteklemek.

06-12-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş