Arama sonuçları

İşte ‘lokomotif’ olarak seçilen üniversiteler

İşte ‘lokomotif’ olarak seçilen üniversiteler

İşte ‘lokomotif’ olarak seçilen üniversiteler. Düzce Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Bingöl Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi.

Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen ve bugüne kadar ilk kez gerçekleşen toplu akademik yıl açılış töreninde bölgeleri için seçilen lokomotif üniversiteler de açıklandı. 174 üniversite rektörünün, 7 meslek yüksekokulu müdürünün yanı sıra 2 bin akademisyen ve üniversite sınavlarında başarılı yaklaşık 100 öğrencinin katıldığı 2016-2017 akademik yıl açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “lokomotif üniversiteleri” de açıkladı.

5 ÜNİVERSİTE LOKOMOTİF ÜNİVERSİTE OLARAK SEÇİLDİ

2006 yılında kurulan 40 üniversite arasından 5’i bölgesel kalkınma için lokomotif üniversiteler olarak seçildi.  Kalkınma Bakanlığı ile YÖK’ün bir süredir üzerinde çalıştığı Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması Projesi’nin pilot yani lokomotif yükseköğretim kurumları açıklandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı projeye göre seçilen üniversiteler ve hangi alanlarda bölgelerinde lokomotif görevi görecekleri ve desteklenecekleri alanları şöyle olacak.

HANGİ ÜNİVERSİTE HANGİ ALANDA DESTEKLENECEK?

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi: Hayvancılık alanında

Düzce Üniversitesi: Sağlık ve çevre alanında

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi: Tarım ve jeotermal alanında

Bingöl Üniversitesi: Tarım havza bazlı kalkınma alanında

Uşak Üniversitesi: Tekstil, dericilik, seramik alanında

ÖZEL OLARAK TEŞVİK EDİLECEKLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2006da kurulan 40 üniversitemiz arasından seçilen 5 yükseköğretim kurumunun bölgesel kalkınma için ihtiyaç duyulan alanlarda özel olarak teşvik edilecek ve destekleneceklerini söyledi. Erdoğan, “Bu demek değildir ki 40 üniversite bu 5 ile bitti. Hayır, bu devam edecek. Bundan sonra da bu sürece girebilecek üniversitelerimiz olabilir” dedi.

YETERLİ ÇABA GÖSTERMEYEN GİDECEK

Erdoğan, pilot üniversitelerin gereken gayreti, çalışmayı üretkenliği ortaya koymaları halinde projenin içinde yer alabileceğini, yeterli çaba gösterilmediği takdirde bir başka üniversitenin projeye dahil olabileceğini dile getirdi.

BU FIRSATI İYİ DEĞERLENDİRİN

Beş üniversiteye, elde ettikleri fırsatı iyi değerlendirmeleri tavsiyesinde bulunan Erdoğan, diğer 35 üniversitenin daha çok çalışarak daha iyi projeler üreterek bölgesel kalkınma alanındaki bu avantajı yakalama imkanlarının her zaman bulunduğunu, bu güzel yarışın üniversiteler, bölgeler ve ülke için hayırlı olacağını vurguladı.

 

18-10-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş