Arama sonuçları

İşte 'sıra dışı gençlerin' başarı öyküleri: Hepsi üniversiteli oldu

İşte 'sıra dışı gençlerin' başarı öyküleri: Hepsi üniversiteli oldu

İşte 'sıra dışı gençlerin' başarı öyküleri. Hepsi üniversiteli oldu. Kimi çobanlık yaparken, kimi anne babasız yaşam mücalesi verirken sınavlara hazırlandı. Onlar şimdi üniversiteli. Onların öyküleri Şanlıurfa'da Siverek'te başladı, şimdi Türkiye'nin her yerine yayıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Şanlıurfa ziyaretinde sıradışı gençlerle buluştu ve onların öykülerini dinledi.

İŞTE 'SIRA DIŞI GENÇLERİN' BAŞARI ÖYKÜLERİ

Halk eğitimin ücretsiz kursları sayesinde zor şartlar altında üniversite kapılarını aralayan Sivve başarı öyküleriyle takdir toplayan Siverekli "sıra dışı gençlerle" bir araya geldi.

Selçuk'un buluştuğu gençler şöyle:

Çobanlık yaparken üniversite sınavlarına hazırlanan ve Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ni kazanan Musa Keçikıran. Adıyaman Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'ne giren Songül Şen. Cumhuriyet Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı bölümünü kazanan Esra Kalemli. Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümüne yerleşen Gizem Uzunalan. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Tarih bölümünü kazanan Keziban Çakmak.

Öğrencilerle sohbet eden ve buluşmanın kendisini heyecanlandırdığını belirten Bakan Selçuk, şöyle konuştu: "Sıra dışı gençler, nasıl bunu başarmışlar, Türkiye'deki birçok genç çocuğumuza örnek olabilecek kadar nasıl çalışmışlar? Sizin hedefleriniz ne, hayalleriniz ne, çok merak ettim. Urfa'ya gelip de sizlerle görüşmemek olmaz diye düşündüm.Bu başarılar sadece şahsi girişimle, arzuyla, istekle olmuyor. Ailenin de doğrudan veya dolaylı desteğiyle oluyor. Onların emeklerine de büyük saygı duyuyoruz."

Bakan Selçuk daha sonra öğrencilerden başarı hikayelerini dinledi.

ÇOBANLIK YAPARKEN HAZIRLANDI, DİŞ HEKİMİ OLACAK

 

Çobanlık yaparken üniversite sınavına hazırlanarak Kocaeli Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ni kazanan Musa Keçikıran, mutlu ve gururlu olduğu belirtti.

Keçikıran, şöyle dedi: "İşimiz gücümüz hayvanlarla. Sabah kalkıyoruz yemini veriyoruz hayvanların. Sonra doğru halk eğitim merkezine. Allah onlardan razı olsun. Ücretsiz kurs açmışlar. Müdüründen öğretmenine kadar herkes bizimle ilgilendi, kaynak kitap yardımında bulundular. Böylece derslerdeki açığımızı kapatıyorduk. Bize çok yardımcı oldular. Ondan sonra yine eve geliyorduk. Gecelere kadar çalışıyorduk hedeflerimiz için. Bize özel dershanelerin sağlayamadığı olanakları sağladılar. Çok şükür kazandık."

ANNE BABA OLMADAN HAYAT MÜCADELESİ VERİYOR

Öğrencilerden Cumhuriyet Üniversitesi Ağız ve Diş Sağlığı Bölümünü kazanan Esra Kalemli, anne ve babasız olarak hayatla mücadele ettiğini anlattı. Kalemli, mezun olduktan sonra dershaneye gitme imkanı bulamadığı için halk eğitimi merkezinin açtığı ücretsiz kurslara katıldığını anlattı. Emeği geçenlere teşekkür eden Kalemli şunları söyledi:

"Öğretmen ve yöneticilerimizin bizlere tanıdığı imkanlar sayesinde çalıştım çabaladım. Ben hep sağlıkçı olmak istedim. Hayat kurtarmak istiyorum. Öyle de oldu. İnşallah kendimi geliştirerek daha üst mevkilere kadar gelebileceğim."

Diğer öğrenciler de halk eğitimi merkezinin açtığı kurslara devam ederek üniversiteyi kazandıklarını, kendilerine bu imkanları sağlayan yetkililere teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha sonra önerilerini dinlediği öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Öte yandan, öğrencilere Bakan Selçuk'un talimatıyla birer dizüstü bilgisayar hediye edileceği bildirildi.

21-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş