Arama sonuçları

İşte Yılmaz'dan liseye geçiş sistemi sunumu

İşte Yılmaz'dan liseye geçiş sistemi sunumu

İşte Yılmaz'dan liseye geçiş sistemi sunumu. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti milletvekillerine "liseye kayıt uygulaması"na ilişkin sunum yaptı. Sunumda; liselere kayıt süreci basit, sade ve anlaşılır hale getirildiği belirtildi. 

İŞTE YILMAZ'IN LİSEYE GEÇİŞ SİSTEMİ SUNUMU 

Yılmaz'ın partisinin milletvekillerine yaptığı sunum şöyle: 

LİSELER İKİ GRUBA AYRILACAK

Yeni yapılan düzenleme ile liseler iki grubu ayrılacak. Bir grup lise merkezi sınavla ülke genelinden öğrenci alan liseler, diğer grup eğitim bölgesinden adrese dayalı öğrenci alan liseler şeklinde dizayn edilecek. 

SINAVLA HANGİ LİSELERE ÖĞRENCİ ALINACAK?

Sınavla öğrenci alan liseler fen lisesi, sosyal bilimler lisesi, proje okulları; adrese bağlı olarak eğitim bölgesiyle öğrenci alan liseler ise lisesi, mesleki ve teknik lisesi ile imam hatip lisesi olacak. Ülke genelinde sınavla öğrenci alacak liseler bakanlık tarafından belirlenecek. 

SÖZEL VE SAYISAL BÖLÜMDEN İKİ SINAV

8. sınıf öğrencilerinin isteğine bağlı olarak girebileceği bir sınav yapılacak. Bu sınav sözel ve sayısal olmak üzere, çoktan seçmeli soruların yer aldığı tek oturumluk bir sınav olarak yapılacak. Sınav, okul müfredatını kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek. 

EĞİTİM BÖLGELERİ NE DEMEK?

Sınavsız öğrenci alan liselere yerleştirme için her ilde "eğitim bölgeleri" oluşturulacak. Eğitimbölgesi, eğitimde süreklilik ve coğrafi bütünlük esasına dayalı olarak, öğrenci sayısı, okul türü, kontenjanı ve donanımları göz önünde bulundurularak oluşturulmuş ilkokul, ortaokul ve liseleri birbirleri ile eşleştiren uygulama olacak. 

Eğitim bölgeleri oluşturulurken, bölgenin genel nüfus verileri, ortaokul öğrenci nüfusu, okulların türleri ve konumları dikkate alınacak. Eğitim bölgesindeki her ortaokul, eğitimdesüreklilik prensibi çerçevesinde türleri itibarıyla ortaöğretim kurumları ile ilişkilendirilecek. 

3 YANLIŞ BİR DOĞRUYU GÖTÜRECEK

Her öğrenci sınava girmek zorunda olmayacak, sınava giriş isteğe bağlı olacak, okul müfredatını kapsayacak. Sayısal ve sözel iki bölümden oluşacak. Sınav, temel dersleri içerecek. Soru sayısına göre sınav süresi belirlenecek. 

Sadece sınavlı öğrenci alan liselerin yerleştirilmesinde kullanılacak. 3 yanlış bir doğruyu götürecek. Sınav, her yıl haziran ayının ilk hafta sonunda yapılacak ve yine haziran ayı içerisinde sonuçlar ilan edilecek. 

EK YERLEŞTİRME YAPILACAK

Ek yerleştirme yapılacak. 

ÖRNEK SORULAR ARALIK AYINDA AÇIKLANACAK

Örnek sorular aralık ayı içerisinde yayınlanacak. Sınavla öğrenci alan beş okul tercihi yapılacak. 

LİSELERE NAKİL NASIL OLACAK?

Sınavla öğrenci alan okullarda boşalan kontenjanlar doğrultusunda sınav puanına göre, sınavsız okullarda ise öğrenciler ikamet ettiği eğitim bölgesinde bulunan liselere nakil yapabilecek.

Okul türleri arasında ( lisesinden meslek lisesine, meslek lisesinden lisesine) 10. sınıf sonuna kadar ikamet ettiği eğitim bölgesi kriteri de göz önünde bulundurularak nakil işlemleri yapılabilecek. TEOG sonucuna göre yerleşen, yani halen liselerde eğitim alan öğrenciler, yine o dönem yerleştikleri taban puanına göre nakil başvurusunda bulunabilecek. 

NASIL TERCİH YAPILACAK?

Sınava giren ve girmeyen öğrenciler aynı zamanda e-okul sistemi üzerinden okul tercihi yapacak. Sınava girenler önce sınav puanları ile girmek istedikleri okullardan beş okul tercihinde bulunacak, ardından adreslerinin bulunduğu eğitim bölgelerinde bulunan beş okulu tercih edecek. Sınav puanı ile tercihlerine yerleşemezlerse diğer öğrenciler gibi adreslerine bağlı olarak eğitim bölgelerindeki okullara yerleşecek.

Öğrencilerin adrese dayalı eğitim bölgesi tercih ekranında, ikamet ettiği eğitim bölgesinde farklı okul türlerinden 9 lise yer alacak. Öğrenciler kendilerine sunulan bu 9 okul arasından 5 tercih yapacak. 9 okul türü bütün lise türlerini kapsayacak. Hiçbir öğrenci için yerleşememe durumu söz konusu olmayacak. 

PANSİYONA UZAK ÖĞRENCİLER AVANTAJLI OLACAK

Pansiyonlu okullarda pansiyon yatak sayısı kadar kontenjan, il içinden farklı eğitimbölgelerinden tercihe açılacak. Bu durum tercih ekranına yansıyacak. Pansiyonlu okulları tercihlerde pansiyona en uzak öğrenciler avantajlı olacak. 

ÖZEL YETENEK SINAVIYLA ÖĞRENCİ ALACAK LİSELER

Güzel sanatlar lisesi ve spor liseleri özel yetenek sınavı ile öğrenci almaya devam edecek. Bu okullar için ayrı bir kayıt süreci uygulanacak. 

MESLEK LİSELERİNDE ALAN GEÇİŞLERİ NASIL OLACAK?

Mahallinden meslek lisesine kayıt yaptıran öğrenciler, 10. sınıfın sonundan itibaren il genelinde spesifik bölümleri (Sağlık Meslek Lisesi, Gemicilik Meslek Lisesi gibi) olan meslek liselerine tercihleri doğrultusunda nakil yapabilecek. 10. sınıfın sonunda öğrenci, alan tercihini ildeki farklı meslek liselerinden yapacak. Bu süreçte okuldaki eğitim, öğrencinin yönelimi ve tercihi dikkate alınacak. 

ÖZEL OKULLAR SINAV YAPABİLECEK

Özel okullar ayrı bir giriş sınavı yapabilecek, bakanlık tarafından yapılan sınavın sonuçlarını öğrenci kayıtlarında kullanabilecek. Özel okulu tercih etmek isteyen öğrenci, istediği özel okula gidebilecek. 

SİSTEMİN AVANTAJLARI NE OLACAK?

Tüm veli ve öğrenciler, ortaokula kayıtları esnasında eğitim bölgesi içerisinde gidebileceği liseyi bilecek. 

Sınavla öğrenci alan okul sayısı sınırlı ve sınava girmek isteğe bağlı olduğu için, öğrenci ve veliler üzerindeki sınav baskısı ve kaygısı azalacak. Tüm öğrencilerin liseye yerleşmek için sınava girdiği modele göre daha eşitlikçi bir uygulama olacak. 

Mahalle liselerinin önemi artacak ve her liseye farklı akademik düzeylerde öğrenci geleceğinden, il veya ilçe düzeyinde, bilhassa okul içi akademik çeşitlilik sağlanacak. Akademik çeşitlilik okullar arası rekabeti gerçekçi bir düzeye çekecek, öğrenci niteliğine dayanmadan, öğretmen ve okul yöneticilerinin niteliği ile ortaya çıkan akademik başarı süreci gerçekleşecek. 

 

16-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş