Arama sonuçları

İSTEK'li öğrenciden sokak hayvanlarına içme suyu projesi

İSTEK'li öğrenciden sokak hayvanlarına içme suyu projesi

İSTEK Atanur Oğuz Ortaokulu 6. sınıf öğrencisi Dilan Öztürk, sokakta yaşayan hayvanların en büyük problemlerinden birinin içme suyu bulma zorluğu olduğundan yola çıkarak bir proje geliştirdi. Öztürk, çatılarda biriken yağmur sularını ve çamurlu suları arıtarak sokak hayvanlarının içebileceği su haline getirmeyi hedefledi.

“Dünyamızı bizimle paylaşan hayvanlar da en az bizler kadar temiz su içmeliler ve her köşe başında susadıkları zaman su bulabilmeleri gerekir” diye düşünen İSTEK Atanur Oğuz Ortaokulu öğrencisi Dilan Öztürk, Fen Bilimleri Öğretmeni Derya Yalçınkaya danışmanlığında “Su Akar Yolunu Bulur, Canlılar Suyunu Bulur’’ adlı bir proje başlattı.
 
Öztürk’ün oluşturduğu uygun maliyetli bu proje ile binalarda çatılardan aşağıya inen pvc boruların içine küçük bir arıtma sistemi kurulacak. Bu sayede yağmur suyu ve çamurlu su arıtılarak temiz su elde edilecek. Temiz su binalarda plastik şamandıralı suluklarda depo edilecek, böylece hayvanlar yaz kış kolaylıkla su bulmuş olacak.

‘BİRİKEN SULAR HEBA EDİLMEYECEK’ 
Dilan Öztürk projeyi yapma amacını; “Normalde hayvanların vücut yapıları doğal ortamlardaki suyu veya yağmur ve çamurlu sularını içme yönünde evrimleşmiştir. Fakat bilinen bir gerçek vardır ki sokak hayvanlarının kirli su içmesi, temiz bir ortamda bulunmaması ortalama ömürlerini daha iyi şartlarda yaşayan hayvanlara azaltmaktadır. Bu proje hayata geçirilebildiği takdirde, artık yağmur ile çatılarda biriken sular direkt oluklardan toprağa veya sokaklara atılıp heba edilmeyecek” diyerek açıkladı.

05-03-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş