Arama sonuçları

İsveç'te üniversite için LYS başarısı şart

İsveç'te üniversite için LYS başarısı şart

İsveç üniversitelerine başvurabilmek için önce Türkiye'de üniversite sınavlarında başarılı olmanız ve bir yükseköğretim kurumuna yerleşmeniz gerekiyor. İsveç üniversitelerinde nasıl okuyabileceğinize ilişkin sorularımızı Kare Eğitim Yurtdışı Direktörü Olcay Erten yanıtladı.

YGS VE LYS NE KADAR ÖNEMLİ?

Çok önemli. Başvuru yapabilmek için Türkiye'de bir üniversiteye yerleşmeniz gerekiyor. Çünkü üniversiteler kendi ülkenizde de bir üniversite okuyabileceğinizi görmek istiyor.

TÜRKİYE'DEKİ BÖLÜMÜMDE Mİ OKUMAM GEREKİYOR?

Mutlaka Türkiye'de yerleştirildiğiniz bölümün aynısında okumanız şart değil. Ancak bazı üniversiteler bunu talep edebiliyor. Hangi bölümü kazandıysanız aynı bölümde okumanızı bekliyor.

LİSE NOTLARIMIZIN BİR ÖNEMİ VAR MI?

Üniversite sınavları kadar önemli bir başka nokta da lisedeki başarınız ve hangi dersleri aldığınız. Örneğin lisede Türkçe matematik ağırlıklı dersler alan bir öğrenci mühendislik fakültelerine başvuramıyor. Çünkü üniversiteler sayısal dersler lise seviyesinde yeteri kadar öğrenilmediyse sorun çıkacağını düşünüyor. Birçok üniversite de genel kuralların dışında akademik başarı, testler, mülakatlar gibi kendi kriterlerini uyguluyor.

İNGİLİZCE PROGRAM VAR MI?

Evet var. Ancak bu programlar için IELTS, TOEFL gibi sınavlarla dil yeterliliğinin kanıtlamanız isteniyor.

İSVEÇ DİLİNDE HAZIRLIK OKUYABİLİR MİYİZ?

İsveç dilinde eğitim almak isteyenler için hazırlık okulu açan üniversiteler var. Bu kursa bir yıl giden öğrenci İsveç dilindeki yeterliliğini kanıtlamak için TISUS adı verilen sınavda başarılı olmak zorunda. Aksi halde akademik eğitimlerine devam edemezler.

İNGİLİZCE PROGRAMLARIN ÜCRETİ NEDİR?

Finlandiya ve Norveç'le birlikte üniversiteleri yabancı öğrenciler için 2010'dan sonra paralı yapan İsveç'te bugün özellikle İngilizce programlar daha pahalı. Ücretleri üniversiteler belirliyor ve bu rakam da ortalama yıllık 8 bin ile 18 bin Euro arasında değişiyor.

ORTALAMA AYLIK GİDERİM NE OLUR?

Ortalama aylık yaşam giderleri bin Euro'yu buluyor. Öğrenci yurtlarda kalırsa bu maliyet düşüyor.

POPÜLER PROGRAMLAR NEDİR?

Türk öğrenciler daha çok lisans programlarını tercih ediyor. Bunların başında teknoloji ağırlıklı programlar, işletme, Avrupa Birliği, iletişim ve kültür programları geliyor. Tercih edilen kentler ise Stockholm, Linköping, Kalmar, Malmö, Lund.

OKURKEN ÇALIޞMA HAKKI VERİYOR MU?

Oturma izni olan öğrenciler haftada 20 saat çalışma hakkına sahip.

MEZUNİYETTEN SONRA KALABİLİYOR MUYUM?

Mezuniyetten sonra da eğer İsveç firmasından iş teklifi alırlarsa çalışma vizesi için başvurup kalabilirsiniz.

BURS BULMA ޞANSIM VAR MI?

Bir çok üniversite lisans ve master programları için burs veriyor. Ayrıca, The Swedish-Turkish Scholarship Programı adı altında sadece master ve doktora programlarına katılan Türk öğrencilerine belli üniversitelerdeki belli programlar için burs sağlanıyor. 2012 öğretim yılında master programları için bu kapsamda Türkiye’den 500 başvuru alındı ve 13 kişi burstan yararlandı.

ÇOK FAZLA TÜRK ÖОRENCİ VAR MI?

İsveç, 2010 yılında üniversiteleri yabancı öğrenciler için paralı hale getirdi. Bu tarihten sonra başvuran yabancı öğrenci sayısı 14 binden 6 binlere düştü. Üniversitelerin ücretli olması Türk öğrencileri de etkiledi. Her yıl 447 öğrenci başvururken sayı 276’ya geriledi.

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş