Arama sonuçları

İtalyan Lisesi nasıl öğrenci alacak?

İtalyan Lisesi nasıl öğrenci alacak?

İtalyan Lisesi nasıl öğrenci alacak? Özel İtalyan Lisesi (IMI) 1861 yılında İtalyan diplomatların girişimiyle kuruldu. Binanın yetmemesi üzerine 1888 yılında Polonya Sokak'ta Kraliyet İlk ve Ortaokulu olarak başka bir binaya tanışındı. Okul 1. Dünya Savaşı'na kadar öğrenci yetiştirdi. Savaş sonrasında ise bugün bulunduğu Tomtom Sokak'taki binaya taşındı.

ÖZEL İTALYAN LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

Okulun ticaret bölümü 1966 yılında kademeli olarak kapatıldı. Günümüzde ise Özel İtalyan Lisesi iki ulusal eğitim sisteminden oluşuyor. Türk eğitim sisteminde özel yabancı okul, İtalyan eğitim sisteminde ise İtalyan Devlet Okulu statüsüne sahip.

İşte İtalyan Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları: 

ÖZEL İTALYAN LİSESİ KENDİ SINAVINI YAPACAK MI?

Hayır ayrı bir sınav yapmayacak. En azından 2018-2019 öğretim yılında alacağı öğrenciler için böyle bir sınav yok. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yapacağı sınavın sonuçlarını kullanacak.

İTALYAN LİSESİ’NE NASIL GİRİLECEK?

Okul öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı merkezi sınav Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alacak.  Bu sınavdan hesaplanacak  Merkezi Sınav Puanı'na (MSP) göre puan açıklayacak.  LGS ise Türkçe, Matematik, Fen,  TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılacak.

OKUL NOTLARI DİKKATE ALINACAK MI?

Hayır. Okul notları dikkate alınmıyor. LGS (MSP) puanıyla alacak. Bu puanın  hesaplaması ise sadece sınav sonuçlarına göre yapılıyor.  Okul notları bu puan hesaplamasında kullanılmıyor.

TABAN PUANI NEDİR?

Özel İtalyan Lisesi 2018-2019 öğretim yılı taban puanını 500 tam puan üzerinden 390 olarak açıkladı.

 

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANIYOR MU?

Hayır. Tercih listesi hazırlanmıyor. Okul taban puanını açıkladıktan sonra puanınız tutuyorsa bireysel olarak ya da on-line okula önce önkayıt- sonra da kesin kayıt yaptırıyorsunuz.

Hayır. Tercih listesi hazırlanmıyor. Okullar taban puanlarını açıkladıktan sonra puanlarınız tutuyorsa okullara kendiniz başvuruda bulunuyorsunuz.

OKULUN ÖZELLİĞİ NEDİR?

Okul İtalyan eğitim sisteminde bir İtalyan devlet okulu olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Türk öğrenciler her konuda İtalyan eğitim sistemindeki İtalyan öğrencilerle eşdeğer haklara sahipler.

ÖZEL BİR DİPLOMA VERİYOR MU?

Evet. Öğrencilerin resmi geçerliliği olan İtalyan Diploması alma olanağı var. İtalyan Diploması, İtalya, Avrupa Birliği (AB) ve diğer birçok ülkede geçerli. Bu diploma ile İtalya'daki üniversitelerin her fakültesine kayıt yaptırmak mümkün. Vatandaşlık şartı bulunanlar hariç İtalya’da düzenlenen sınavlara girme şansı da sağlıyor.

İTALYAN DİPLOMASI NASIL ALINIYOR?

Öğrencilerin bu diploma için 3 yazılı ile 1 sözlüden oluşan ve 4. sınıf sonunda yapılan sınava girmesi gerekiyor.

EĞİTİM SÜRESİ KAÇ YIL?

İtalyan Lisesi'nde eğitim bir yıl İtalyanca hazırlık olmak üzere eğitim 5 yıl. Hazırlık sınıfında 21 saat İtalyanca, 4 saat Türkçe, 3 saat İngilizce, Matematik, Fen, 2'şer saat Beden Eğitimi, Müzik, Sanat Eğitimi ve 1 saatlik Rehberlik dersleri veriliyor. Matematik, Fen ve Sanat Eğitimi dersleri öğrencilerin dil bilgilerinin gelişmesi için ana dili İtalyanca olan öğretmenler tarafından işleniyor. Lise ağırlıklı olarak Fen ve Türkçe-Matematik alanlarında eğitim veriyor.

FARKLI EĞİTİM SİSTEMİ VAR MI?

Lisede farklı eğitim grupları bulunuyor. Bunlardan Türkçe-Matematik ve İtalyan-Türk Fen Lisesi öğrencileri Türk değerlendirme sistemine göre değerlendiriliyor. İtalyan eğitim sistemini (İtalyan Diploması) takip eden İtalyan Fen Lisesi ve Türk-İtalyan Fen Lisesi öğrencileri İtalyan değerlendirme sistemini tabi tutuluyorlar. İtalyan sistemine göre ise geçer not 6. Bunun Türk eğitim sistemindeki karşılığı ise 50-64 puan aralığı.

OKULUN KONTENJANI NEDİR?

İtalyan Lisesi'nin 2018-2019 öğretim yılı kontenjanı geçen yıl olduğu gibi 80 olarak belirlendi.    

YATILI EĞİTİM VERİYOR MU?

Hayır.

OKULDA YABANCI ÖĞRETMEN VAR MI?

Özel İtalyan lisesi öğretmenleri ağırlıklı olarak İtalya’dan gelen öğretmenler. Türkçe kültür dersleri dışındaki tüm dersler ve müfredatlar İtalyan öğretmenler tarafından işlenir.

ÖĞRENİM ÜCRETİ NEDİR?

İtalyan Lisesi'nin 2018-2019 öğretim yılı öğrenim ücreti 37.000 TL.

02-05-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş