Arama sonuçları

İtalyan Lisesi taban puanda YEP diyor

İtalyan Lisesi taban puanda YEP diyor

İtalyan Lisesi taban puanda YEP diyor. Özel İtalyan Lisesi (IMI) 1861 yılında İtalyan diplomatların girişimiyle kuruldu. Binanın yetmemesi üzerine 1888 yılında Polonya Sokak'ta Kraliyet İlk ve Ortaokulu olarak başka bir binaya tanışındı. Okul 1. Dünya Savaşı'na kadar öğrenci yetiştirdi. Savaş sonrasında ise bugün bulunduğu Tomtom Sokak'taki binaya taşındı. Okulun ticaret bölümü 1966 yılında kademeli olarak kapatıldı. Günümüzde ise Özel İtalyan Lisesi iki ulusal eğitim sisteminden oluşuyor. Türk eğitim sisteminde özel yabancı okul, İtalyan eğitim sisteminde ise İtalyan Devlet Okulu statüsüne sahip.

İşte İtalyan Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları: 

İTALYAN LİSESİ NASIL ÖОRENCİ ALIYOR?

İtalyan Lisesi öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 6 dersten birinci ve ikinci dönem yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) toplam 12 sınavın sonucunu da okul notlarını da kullanıyor. Yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanan Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate alıyor. Bu puan 500 tam puan üzerinden açıklanıyor. Ancak bu puana uluslararası yarışmalardaki başarılar ek puan olarak gelebiliyor.

OKUL NOTLARI ÖNEMLİ Mİ?

Evet önemli. Okul öğrencilerini Yerleştirmeye Esas Puan'a (YEP) göre alacağı için öğrencinin 6., 7. ve 8. sınıftaki yılsonu başarı puanları da dikkate alınıyor. YEP, okul notlarının da eklendiği hesaplamaya göre yapılıyor.

İTALYAN LİSESİ PUANI NEDİR?

Okul YEP'e göre öğrenci alıyor. MEB bu puanı 500 tam puan üzerinden açıklıyor. İtalyan Lisesi'nin 2016-2017 öğretim yılı taban puanı 475 olarak açıklanmıştı.
2017-2018 taban puanı 5 arttı ve 480 oldu. 

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANIYOR MU?

Hayır. Tercih listesi hazırlanmıyor. Okullar taban puanlarını açıkladıktan sonra puanlarınız tutuyorsa okullara kendiniz başvuruda bulunuyorsunuz.

OKULUN ÖZELLİĞžİ NEDİR?

Okul İtalyan eğitim sisteminde bir İtalyan devlet okulu olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Türk öğrenciler her konuda İtalyan eğitim sistemindeki İtalyan öğrencilerle eşdeğer haklara sahipler.

ÖZEL BİR DİPLOMA VERİYOR MU?

Evet. Öğrencilerin resmi geçerliliği olan İtalyan Diploması alma olanağı var. İtalyan Diploması, İtalya, Avrupa Birliği (AB) ve diğer birçok ülkede geçerli. Bu diploma ile İtalya'daki üniversitelerin her fakültesine kayıt yaptırmak mümkün. Vatandaşlık şartı bulunanlar hariç İtalya’da düzenlenen sınavlara girme şansı da sağlıyor.

İTALYAN DİPLOMASI NASIL ALINIYOR?

Öğrencilerin bu diploma için 3 yazılı ile 1 sözlüden oluşan ve 4. sınıf sonunda yapılan sınava girmesi gerekiyor.

EОİTİM SÜRESİ KAÇ YIL?

İtalyan Lisesi'nde eğitim bir yıl İtalyanca hazırlık olmak üzere eğitim 5 yıl. Hazırlık sınıfında 20 saat İtalyanca, 4 saat Türkçe, 3 saat İngilizce, Matematik, Fen, 2'şer saat Beden Eğitimi, Müzik, Sanat Eğitimi ve 1 saatlik Rehberlik dersleri veriliyor. Matematik, Fen ve Sanat Eğitimi dersleri öğrencilerin dil bilgilerinin gelişmesi için ana dili İtalyanca olan öğretmenler tarafından işleniyor. Lise ağırlıklı olarak Fen ve Türkçe-Matematik alanlarında eğitim veriyor.

FARKLI EОİTİM SİSTEMİ VAR MI?

Lisede farklı eğitim grupları bulunuyor. Bunlardan Türkçe-Matematik ve İtalyan-Türk Fen Lisesi öğrencileri Türk değerlendirme sistemine göre değerlendiriliyor. İtalyan eğitim sistemini takip eden İtalyan Fen Lisesi ve Türk-İtalyan Fen Lisesi öğrencileri İtalyan değerlendirme sistemini tabi tutuluyorlar. İtalyan sistemine göre ise geçer not 6. Bunun Türk eğitim sistemindeki karşılığı ise 50-64 puan aralığı.

OKULUN KONTENJANI NEDİR?

Okulun toplam öğrenci kapasitesi ise 400. İtalyan Lisesi'nin 2017-2018 öğretim yılı kontenjanı geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 80.  

ÖОRENİM ÜCRETİ NEDİR?

Özel İtalyan Lisesi'nin 2016-2017 öğretim yılı ücreti 30 bin TL'ydi. 2017-2018 yılı öğrenim ücreti ise 33 bin TL. 

 

 TIKLAYIN KOLEJ PUANLARINIZI HESAPLAYIN

* Özel İtalyan Lisesi web sayfasından yararlanılarak hazırlanmıştır.

Fotoğraf: Özel İtalyan Lisesi

14-06-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş