Arama sonuçları

İTÜ engelleri ortadan kaldırıyor

İTÜ engelleri ortadan kaldırıyor

İTÜ engelleri ortadan kaldırıyor. İstanbul Teknik Üniversitesi- İTÜ engelleri engelli öğrencilerinin yaşamını kolaylaştıracak şekilde ortadan kaldıracak projeler üretiyor. Sesli Adımlar, Evrensel Tekstil Merkezi, Engelsiz ve Yaya Dostu Kaldırımlar gibi projelere son olarak İTÜ’lü öğrencilerin 3 boyutlu yazıcıyla ürettikleri biyonik el çalışması da eklendi. Böylece İTÜ engelleri ortadan kaldırmak için projeler yaratıyor.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tayfun Kındap, üniversite yönetiminin yerleşkelere getirdiği yenilikler ve öğrenci kulüpleri tarafından ortaya çıkarılan projeler ve etkinliklerle, İTÜ’de engellilere daha iyi bir yaşam sağlanması için dımlar atıldığını söyledi.

İTÜ ENGELLERİ NASIL ORTADAN KALDIRIYOR?

 Kındap, üniversitede üç yıldır süren “Yeşil Kampus” projesinin en önemli ayaklarından biri olan “Engelsiz İTÜ” projelerini, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için şöyle değerlendirdi.

“Sürdürülebilir, yaşanabilir ve Yeşil Kampus dâhilinde yaptığımız bazı çalışmalar engelliler göz önüne alınarak geliştirildi. Proje sürecinde engelli arkadaşlarımızla birlikte çalıştık ve hem doğa dostu hem de engeller olmayan engelsiz bir kampus yaşamı oluşturduk. İç ve dış mekânlarda akıllı uygulama yoluyla yön bulmayı sağlayan Sesli Adımlar, kolay giyilebilir tekstil ürünleri tasarlayan Evrensel Tekstil Merkezi, engelsiz ve yaya dostu kaldırımlar, down sendromlu çocuklarımızı hayata hazırlamaya yönelik çalışmalar, son dönemde elde ettiğimiz kazanımların sadece bir kısmı.”

 İTÜ HANGİ PROJELERİ YAŞAMA GEÇİRDİ?

-Engelsiz yaşam için engellerin kaldırıldığı İTÜ’de, bu konuda yapılan 8 çalışma özellikle öne çıkıyor. Bu yolda son dönemde yaşanan en önemli gelişmelerden biri de Tamer Temizer, Ezgi Çetin, Onur Rodop, Arda Özdere ve Oğuz Sarp’tan oluşan Astero-biyonik ekibinin hayata geçirdikleri 3 boyutlu yazıcıda ürettikleri biyonik el olarak biliniyor.

-Türkiye’de ilk kez bir üniversitede mekân içi yön bulma uygulaması olan “Sesli Adımlar” ise kapalı mekânlarda bluetooth ile çalışan yön bulma uygulamasıyla, İTÜ İnşaat Fakültesi’nde yer ve yön bulmayı kolaylaştırıyor.

-Üniversitede, engelli bireylerin ihtiyaçlarının dikkate alınarak giysi tasarımı yapan “Evrensel Tekstil Tasarım Merkezi”nin yanı sıra, kaldırım genişliğini 3-4, yüksekliği ise 5 cm ile sınırlı kaldırımlar, engelli öğrencilerin yaşadığı sorunları dinleyip çözüm arayan İTÜ Engelli Öğrenci Danışma Birimi, fakültelerde zorunlu ve seçmeli ders olarak okutulan “erişilebilirlik” dersi, Sarıyer Şehit Üsteğmen Ali Büyükdicle Özel Eğitim İş Uygulama Okulu öğrencilerinin hazırladığı yiyeceklerin satıldığı ve ülkemizin ilk down kafesi olan Fanfan Kafe de İTÜ’deki engelli duyarlılığını gösteriyor.

-İTÜ öğrencilerinden oluşan İTÜ Gönüllülük Kulübü’nün “Engeller Durdurmasın” projesi kapsamında; işitme, görme ve zihinsel engelli okullara yaptığı ziyaretler ve her engel grubu için düzenlediği özel etkinlikler, konuyla ilgili toplumsal farkındalığı artırıyor.

 

 

03-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş