Arama sonuçları

‘İyi ki doğdun Türkan Saylan’

‘İyi ki doğdun Türkan Saylan’

‘İyi ki doğdun Türkan Saylan’. Bugün Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) kurucularından ve eski başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın doğum günü. Derneğin verdiği burslarla binlerce çocuğun yaşamının değişmesinde en önemli katkılardan birini sağlayan Türkan Saylan, bugün hem derneği hem de bursiyerleri tarafından “İyi ki doğdun Türkan Saylan” diye anılıyor. Yaşamının son günlerini “Ergenekon soruşturması” ile geçirmek zorunda kalan Türkan Saylan tüm yaşamını eğitime adadı.

TÜRKAN SAYLAN KİMDİR?

13 Aralık 1935 yılında İstanbul’da doğan Türkan Saylan önce cüzzamla verdiği savaş ile tanındı ardından da başta kız çocukları olmak üzere yoksul çocukların eğitime ulaşmaları için geliştirdiği projelerle.

İstanbul Üniversitesi’nde 1990’da “İÜ Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi”nin kuruluşunda etkin görev aldı ve kadın sağlığı ile ilgili derslerin koordinatörlüğünü yürüttü.  Cüzzamla (lepra) ilgili yaptığı çalışmalar ile Uluslararası Gandhi Ödülü de alan Saylan hem Türkiye’de hem de uluslararası alanda hem sağlık hem de eğitim alanında yaptığı çalışmalarla tanındı. 21 yıl boyunca gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliği görevini yürüten Saylan, herkesin korkuyla yaklaştığı cüzzam ile ilgili görüşlerin değişmesinde büyük rol oynadı.  

1989 yılında, "Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak”amacıyla kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) kurucusu ve uzun süre genel başkanı oldu. Son 17 yılını meme kanseri ile savaşa veren Saylan, 18 Mayıs 2009’da yaşamını yitirdi. Yaşamını yitirdiğinde ÇYDD Genel Başkanı görevinin yanı sıra TÜRKÇAĞ ve KANKEV Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı’nı da yapıyordu.

SON GÜNLERİNDE ERGENEKON

Yaşamının son günlerinde ise bugün “düzmece” olduğu ifade edilen Ergenekon operasyonu ile karşı karşıya kaldı. 13 Nisan 2009'da, oturduğu ev ve başkanlık ettiği ÇYDD'nin çeşitli merkezlerinde aramalar yapıldı, ve bazı ÇYDD yöneticileri göz altına alındı. Saylan belli yayın organları tarafından hedef gösterilerek, haraketlere uğradı.

ÇYDD NELER YAPTI?

Türkan Saylan’ın kurucuları arasında yer aldığı ÇYDD, 27 yılda çocuklar, gençler, yetişkinler için onlarca proje üretti. ÇYDD internet sitesinde önemli bazı projeleri hakkında şu bilgileri veriyor: :

- 64.920 ilk ve ortaöğretimdeki kız öğrenciye burs verildi.

- 33.153 üniversite burs verildi.

- 769 anasınıfı ve 565 oyun parkı kuruldu.

- 2 lise, 17 derslikli 6 anaokulu, 24 ilköğretim okulu, 32 köy okulu, 36 öğrenci yurdu yaptırıldı.

- 1 üniversite eğitim birimi, 17 eğitim ve kültür evi yaptırdı.

- 500 okula çeşitli malzeme desteği sağladı.

-3.536 okul ve çeşitli kuruluşa kitap gönderdik. 30 okula tam donanımlı kütüphane kurdu. Kitap toplama kampanyaları ile yaklaşık 5 milyondan fazla kitabı ihtiyaç sahiplerine dağıttı.

TÜRKAN SAYLAN'I BÖYLE ANDILAR

ÇYDD sayfasında ise Türkan Saylan’ın doğum gününü şöu sözlerle andı:

İYİ Kİ DOĞDUN TÜRKAN SAYLAN, İYİ Kİ YAŞADIN, İYİ Kİ!

İYİ Kİ DOĞDUN TÜRKAN SAYLAN!

İyileştirdiğin lepralı hastalarında, onların çocuklarında...

İnsan sevgisiyle hastalarına hizmet eden hekim öğrencilerinde...

Senin aracılığınla okulla tanışan binlerce kız çocuğunda...

Binlerce erkek çocuğunda...

Binlerce üniversiteli gençte...

Önderliğinde yapılan kız öğrenci yurtlarının öğrencilerinde...

Oyun parklarında oynayan çocuklarda, okullarda...

Anasınıflarında....

Kitaplarını okuyan, yolunda yürüyen aydınlık insanlarda...

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin üyelerinde...

Bütün bu insanların yüreğinde, aklında yaşamaya devam ediyorsun.

 İYİ Kİ DOĞDUN TÜRKAN SAYLAN, İYİ Kİ YAŞADIN, İYİ Kİ!

SOSYAL MEDYADA TÜRKAN SAYLAN

Google doodle ile de anılan Prof. Dr. Türkan Saylan’ın doğum günü sosyal medyada da unutulmadı ve TT oldu. İşte bazı mesajlar:

Burs verdiği kız çocuklarının hiçbiri tacize, tecavüze uğramadı, yanarak ölmedi

Cumhuriyet’in aydınlık yüzü

Binlerce Kardelen sayesinde yetişti

Aydınlık ve güneşli bir ülkenin umuduydu

Türkan Saylan 81. Yaşında

Kaynak: ÇYDD ve vikipedi

13-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş