Arama sonuçları

Jean Monnet bursiyerleri buluştu

Jean Monnet bursiyerleri buluştu

Jean Monnet bursiyerleri buluştu. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Faruk Kaymakcı, Jean Monnet bursiyerlerini Türkiye'nin temsilcileri olduğunu söyledi.

Kaymakcı, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç ile Brüksel'de Türkiye'nin AB nezdindeki Daimi Temsilciliğinde Jean Monnet Burs Programı kapsamında Avrupa'da farklı ülkelerde öğrenimine devam eden öğrencilerle bir araya geldi.

JEAN MONNET BURSİYERLERİ BULUŞTU

Kaymakcı, kendisinin de Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla yurtdışında eğitim görme imkanı elde ettiğini belirtti. Kaymakçı, Jean Monnet Burs Programı'nın AB ve Türkiye arasında sivil toplum diyaloğunu geliştirmeye katkı sağladığını söyledi. Kaymakçı, Türkiye'den şimdiye kadar yaklaşık 2 bin öğrencinin Jean Monnet bursundan faydalandığını kaydetti. Kaymakcı, "Jean Monnet bursiyerlerini Türkiye'nin temsilcileri ve mevcut katılım sürecinin müzakerecileri olarak görüyoruz" dedi.

12 FARKLI ÜLKEDE EĞİTİM GÖRÜYORLAR

Kaymakcı, bu yıl Jean Monnet Burs Programı'ndan 177 Türk öğrencinin faydalandığını, bu öğrencilerin 12 farklı ülkedeki en iyi akademik kurumlarda eğitim gördüğünü ifade etti. 

Kaymakçı, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşanan sorunlar nedeniyle programın 2 yıl boyunca askıya alındıktan sonra tekrar faaliyete geçirildiğini söyleydi. Kaymakcı, bir sonraki akademik yılı burs başvurularının 4 Aralık'ta sonlanacağını hatırlattı. 

1990 YILINDAN BU YANA SÜRÜYOR

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Berger de Jean Monnet Burs Programı'nın 1990 yılından beri sürdürüldüğünü ve katılımcıların kariyer planlamalarında önemli rol oynadığını kaydetti. 

 

Berger, Jean Monnet Burs Programı'na katılan kişilerin Türkiye'de ve diğer ülkelerde önde gelen karar verici makamlara geldiğini ifade etti. Berger şöyle dedi. "Bu tür programlar taraflar arasında kültürel diyaloğu da artırarak yabancı düşmanlığı, İslamofobi ve her türlü korkuları gidermeye katkı sağlıyor."

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Denemeç de Türkiye'deki eğitim ortamının daha da iyileştirilmesi için yoğun çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti. 

JEAN MONNET BURS PROGRAMI NEDİR?

 

Jean Monnet Burs Programı, AB alanında uzmanlaşmış personel ihtiyacını karşılayarak bu alanda kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarında ihtiyaç duyulan idari kapasitenin oluşturulmasına katkı sağlamayı amaçlıyor.

AB ve Türkiye sivil toplumları arasında diyalog köprüleri kurulmasını da hedefleyen program, sadece Türkiye'ye özel bir program olarak 2007 yılından bu yana AB Başkanlığı tarafından yürütülüyor.

Bursiyerler en az 3, en fazla 12 aylık dönemlerde AB üyesi ülkelerdeki bir üniversitede veya üniversiteye eş değer bir kuruluşta yüksek lisans eğitimi alıyor veya araştırma programlarına katılıyor.

Jean Monnet Burs programı kapsamında 2018-2019 akademik yılında 177 kişiye burs verildi. Gelecek akademik yıllarda bu sayının daha da artırılması için çalışmalar devam ediyor.

29-11-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş