Arama sonuçları

Kadıköy Anadolu Kanada lisesine yolluyor

Kadıköy Anadolu Kanada lisesine yolluyor

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ

İlİstanbul

İlçeKadıköy

Yabancı Dilİngilizce

Öğretim ŞekliKarma

PansiyonYok

Kontenjan210

2016 Yüzdelik Dilimi (EYP)0.06

2016 Yüzdelik Dilimi (EDP)0.76

2017 ilk yerleştirme puanı493,2493​

2017 ilk nakil puanı: 493,1793

2017 ikinci nakil puanı493,1133

2017 son nakil puanı493,1133

 

 
Maarif Koleji olarak da tanınan Kadıköy Anadolu Lisesi Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) puanı ile öğrenci alıyor. İngilizce eğitim veren okulda bir yıl hazırlık var.  

1955 yılında Türkiye'nin 7 ilinde açılan Maarif Kolejleri projesi kapsamında açıldı. İstanbul'daki tek Maarif Koleji olan okul “Maarif Vekaleti Kadıköy Koleji” adı ile Kadıköy ́de eğitime başladı. 1975 yılında diğer Maarif Kolejleri ile birlikte Anadolu Lisesi statüsüne geçti ve adı Kadıköy Anadolu Lisesi oldu.

İlk yıllarda sadece erkek yatılı okulu iken, 1964­-65 eğitim yılından itibaren kız ve erkek gündüzlü öğrenciler de alınmaya başladı. 1968 yılında okulun pansiyonu açıldı.  Mezun sayısı 150 bini aşan okulda 1261 öğrenci okuyor. Okuldaki derslik sayısı 46, laboratuvar sayısı da 3. Okulun öğretmen kadrosu ile 86 kişi.

İşte Kadıköy Anadolu Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz sorular ve yanıtları:

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ’NE NASIL GİRİLİYOR?

Kadıköy Anadolu Lisesi'ne Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) Yerleştirme Puanı’na (YEP) göre öğrenci alınıyor. 

TEOG PUAN HESAPLAMASI NASIL YAPILIYOR?

TEOG Yerleştirme Puanı hesaplaması Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından merkezi olarak 6 dersten yılda toplam 12 tane yapılan sınavların sonuçları ile öğrencinin 6.,7. ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının toplamı ile oluşturuluyor. TEOG Yerleştirme Puanı’nın oluşmasında 12 sınavın sonucu yüzde 70, üç yıllık okul notları da yüzde 30 oranında etki yapıyor.

TEOG TERCİH LİSTESİ HAZIRLANIYOR MU?

Evet. Okula girmek isteyenler TEOG tercih listesi hazırlıyor.  Okula öğrenci yerleştirmeleri merkezi olarak MEB tarafından puan üstünlüğüne göre yapılıyor.

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ TABAN PUANI NEDİR?

İngilizce hazırlık sınıfına giren öğrencilerin taban puanı 493,2493​ oldu.

KADIKÖY ANADOLU'NUN KONTENJANI NEDİR?

Kadıköy Anadolu Lisesi'nin 2016-2017  eğitim yılı kontenjanı 238 oldu.

Okulun 2017-2018 kontenjanı ise 210 olarak belirlendi.

OKULUN YÜZDELİK DİLİMİ NEDİR?

Okul 2015 yılında olduğu gibi 2016 yılında da hazırlık sınıfına A grubu yerleştirmelerinde Türkiye yüzdelik diliminden 0.06'den öğrenci aldı.

KADIKÖY ANADOLU'DA SINIFLAR KAÇ KİŞžİLİK?

2014 yılında değişen yönetmeliğe göre Anadolu liselerinde sınıflar 34 kişilik fakat, 40'a kadar çıkabiliyor.

KADIKÖY ANADOLU'DA EОİTİM KARMA MI?

Evet. Kız ve erkek öğrenciler birlikte öğrenim görüyor.

KADIKÖY ANADOLU'DA YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Kadıköy Anadolu'da yatılı eğitim imkanı var. Halen 80 kız, 160 erkek 240 yatılı öğrenci okul pansiyonunda kalıyor.

OKULDA KAÇ SAAT YABANCI DİL VAR?

Kadıköy Anadolu'da hazırlık sınıfında 20 saat İngilizce, 4 saat Almanca dersi veriliyor. Hazırlık bittikten sonra ise lise 1'den itibaren İngilizce dersleri 6 saat.

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ DİPLOMASININ ÖZELLİĞžİ NEDİR?

Okul imzaladığı Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Kanada Nova Scotia International Students Program protokolü ile öğrencilerine bir dönem ya da bir yıl Kanada devlet liselerinde okuma imkanı sağlıyor. Kadıköy Anadolu'nun önümüzdeki yıllarda hedeflediği projeler arasında çift diploma programı, AP Level Dersler ile International Bakalorya (IB) programı bulunuyor.

KADIKÖY ANADOLU ÜCRETLİ Mİ?

Hayır. Kadıköy Anadolu Lisesi bir devlet okuludur ve öğrenim ücretsizdir.

OKULUN ÖZELLİKLERİ NEDİR?

Yabancı dil eğitiminde kendi özgün tarzını belirleyip hayata geçiren Kadıköy Anadolu Lisesi, Haziran 2002’de KALDER Ulusal Kalite Ödülü yarışmasında Jüri Özel Ödülü, 2004 yılında ise Ulusal Kalite Başarı Ödülü’ne layık görüldü.

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ’NİN ÜNLÜ MEZUNLARI KİMLER?

Mezunları arasında Abdurrahman Bilgiç, Acun Ilıcalı, Ahmet Vedat Akgiray, Ahmet Ünal Çeviköz, Alev Kılıç, Alican Gebeş, Altan Erkekli, Ayşenur İslam, Can Gürzap, Cem Alhan, Cem Dinlenmiş, Ceyda Düvenci, Derya Büyükuncu, Emir Gamsızoğlu, Emre Aköz, Engin Umut Akkaya, Erdil Yaşaroğlu, Erinç Yeldan, Eriş Akman, Gürcan Türkoğlu, Billur Kalkavan, Kutlukhan Kutlu, Mazhar Alanson, Mehmet Tuğrul Gücük, Murat Cemal Yalçıntan, Murat Günel, Murat Menteş, Murat Tuzcu, Nihat Odabaşı,Bülent Ortaçgil, Ozan Çolakoğlu, Seden Gürel, Süreyya Ciliv, Görgün Taner, Ufuk Uras, Utkan Demirci, Vakur Gökdenizler, Veysel Batmaz gibi isimler var.

28-09-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş