Arama sonuçları

Kadıköy Anadolu Lisesi nasıl öğrenci alacak?

 Kadıköy Anadolu Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Kadıköy Anadolu Lisesi nasıl öğrenci alacak? Lise İstanbul’da bulunuyor. Maarif Koleji olarak da tanan okul 1955 yılında Türkiye'nin 7 ilinde açılan Maarif Kolejleri projesi kapsamında açıldı.

İstanbul'daki tek Maarif Koleji olan okul “Maarif Vekaleti Kadıköy Koleji” adı ile Kadıköy'de eğitime başladı. 1975 yılında diğer Maarif Kolejleri ile birlikte Anadolu Lisesi statüsüne geçti ve adı Kadıköy Anadolu Lisesi oldu.

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ NASIL ÖĞRENCİ ALACAK?

İlk yıllarda sadece erkek yatılı okulu iken, 1964­-1965 eğitim yılından itibaren kız ve erkek gündüzlü öğrencileri de almaya başladı.

1968 yılında okulun pansiyonu açıldı. Şu anda okulda yaklaşık 1500 öğrenci okuyor. Okul, 32 bin metrekarelik bir arazi üzerine kurulmuş durumda.  

Hazırlık sınıfı olan Türkiye’deki 11 okuldan birisi de Kadıköy Anadolu Lisesi.

2014 yılında Kadıköy Anadolu Lisesi de Proje Okul oldu. Öğrencileri gibi öğretmenleri ve yöneticileri de sınavla bu okula gelirken, artık bakan oluruyla atamaları yapılmaya başlandı.

Mezunları yurtiçinde sayılı üniversitelere yerleşiyor, yurtdışı üniversitelerden kabul alıyor. Okuldaki derslik sayısı 50, laboratuvar sayısı da 6. Okulun öğretmen kadrosu ile 92 kişi.

İşte Kadıköy Anadolu Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz sorular ve yanıtları:

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ'NE NASIL GİRİLİR?

Kadıköy Anadolu,  öğrencilerini hep sınavla öğrenci alan okullardan birisi2017’de TEOG puanıyla öğrenci alıyordu. Bu yıl ise öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) ile alacak.  Bu sınav Türkçe, Matematik, Fen, TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılıyor. Sınav sonucunda Merkezi Sınav Puanı (MSP) açıklanacak. Öğrenciler liseye bu puana göre yerleştirilecek.

LGS PUANI NASIL HESAPLANACAK?

LGS puanı hesaplanırken 6 dersten yapılan sınavın sonuçları dikkate alınacak. 3 yanlış bir doğruyu götürecek.

OKUL NOTLARI ETKİLİ OLACAK MI?

Hayır. LGS puanı hesaplanırken yalnızca sınavın sonuçları dikkate alınacak. Bu sınav puanı hesaplamasında okul notlarının etkisi olmayacak.

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANACAK MI?

Evet. Kadıköy Anadolu Lisesi sınavla öğrenci alan okullar listesinde yer aldığı için bu yerleştirmeler de merkezi yani Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak. Bunun için de tercih listesi hazırlayacaksınız, MEB bu listeye göre puan üstünlüğünü dikkate alarak okulun kontenjanı kadar öğrenci yerleştirecek.

ÖĞRETİM ŞEKLİ NEDİR?

Öğretim şekli karma yani kız ve erkek öğrenciler birlikte öğrenim görüyor.

HAZIRLIK SINIFI VAR MI?

Evet. İngilizce hazırlık sınıfı bulunuyor. Bu yüzden de okulda eğitim 1 yıl hazırlık olmak üzere 5 yıl sürüyor.

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ TABAN PUANI NEDİR?

Hazırlık sınıfına giren öğrencilerin 2017 ilk yerleştirme puanı  493.2493 olmuştu. Ancak TEOG'a göre öğrenci almıştı ve bu puanının hesaplanmasında okul notlarının etkisi yüzde 30'du.

KADIKÖY ANADOLU'NUN KONTENJANI NEDİR?

Kadıköy Anadolu Lisesi'nin 2018-2019 öğretim yılı kontenjanı 240 kişi.

KADIKÖY ANADOLU'DA YATILI OKUMAK MÜMKÜN MÜ?

Okulun pansiyon binası deprem riski gerekçesiyle 2017-2018 öğretim yılı öncesinde kapatıldı. Yatılı okuyan 300 öğrenci için barınma sorunu ortaya çıkınca da Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı, Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunları Derneği, Anadolu Lisesi velileri ve gönüllü bağışçılar ve Kadıköy Belediyesi el ele verdi. Kadıköy Belediyesi, yurt binasının yenilenmesi sürecinde yatılı öğrencilerin okuldan ayrılmadan öğrenimlerine devam etmeleri için öğrencilerin kalabileceği prefabrik bina yapımını üstlendi. Bu bina tamamlandı. 150 kız 150 erkek öğrencinin kalabileceği 300 kişilik bir yurt yapıldı.

OKULDA KAÇ SAAT YABANCI DİL VAR?

Okulun eğitim dili İngilizce, fakat ikinci yabancı dil Almanca.

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ DİPLOMASININ ÖZELLİĞİ NEDİR?

Okul imzaladığı Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Kanada Nova Scotia International Students Program protokolü ile öğrencilerine bir dönem ya da bir yıl Kanada devlet liselerine değişim öğrencisi olarak gönderiyor. Kadıköy Anadolu'nun önümüzdeki yıllarda hedeflediği projeler arasında çift diploma programı, AP Level Dersler ile International Bakalorya (IB) programı bulunuyor.

KADIKÖY ANADOLU ÜCRETLİ Mİ?

Hayır. Kadıköy Anadolu Lisesi bir devlet okuludur ve öğrenim ücretsizdir.

KADIKÖY ANADOLU LİSESİ’NİN ÜNLÜ MEZUNLARI KİMLER?

Mezunları arasında Abdurrahman Bilgiç, Acun Ilıcalı, Ahmet Vedat Akgiray, Ahmet Ünal Çeviköz, Alev Kılıç, Alican Gebeş, Altan Erkekli, Ayşenur İslam, Can Gürzap, Cem Alhan, Cem Dinlenmiş, Ceyda Düvenci, Derya Büyükuncu, Emir Gamsızoğlu, Emre Aköz, Engin Umut Akkaya, Erdil Yaşaroğlu, Erinç Yeldan, Eriş Akman, Gürcan Türkoğlu, Billur Kalkavan, Kutlukhan Kutlu, Mazhar Alanson, Mehmet Tuğrul Gücük, Murat Cemal Yalçıntan, Murat Günel, Murat Menteş, Murat Tuzcu, Nihat Odabaşı, Bülent Ortaçgil, Ozan Çolakoğlu, Seden Gürel, Süreyya Ciliv, Görgün Taner, Ufuk Uras, Utkan Demirci, Vakur Gökdenizler, Veysel Batmaz gibi isimler var.

 

 

10-06-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş