Arama sonuçları

Kadıköy Anadolu: Okullarda neler oluyor?

Kadıköy Anadolu: Okullarda neler oluyor?

Kadıköy Anadolu: Okullarda neler oluyor? Kadıköy Anadolu Lisesi’nde öğrenciler dini sohbete katılmaya zorlandıkları gerekçesiyle geçtiğimiz günlerde protesto gösterisi yapmıştı. Eğitim sendikaları ise okullarda FETÖ’nün yerini başka dinci grupların aldığını açıkladı.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan tüm ülkede okulların dini yapıların kuşatması altında olduklarını söyledi. Cumhuriyet’in haberine göre Aydoğan şunları söyledi:

KADIKÖY ANADOLU: OKULLARDA NELER OLUYOR?

“Şu anda memleketin her yerinde okullarımız dini yapıların kuşatması altındadır. 15 Temmuz öncesi okullarımızın, öğrencilerimizin Türkçe olimpiyatları, yarışmalar, yaz okulları adı altında FETÖ yapılanmasına teslim edilmesi süreci şimdi de başka yapılara öğrencilerimiz teslim edilerek devam ettirilmektedir” dedi.

Eğitim İş Sendikası’ndan yapılan açıklamada da “Devlet okullarında cemaatvari yapıların din istismarı yapmasının ve hatta bu konuda öğrenciler üzerinde baskı kurmasının son örneği, İstanbul’un en köklü, en ilerici gelenekten gelen devlet okullarından olan Kadıköy Anadolu Lisesi’nde yaşanmıştır.”

OKULLAR TARİKATLARA MI TESLİM EDİLİYOR?

 

Okullar, üniversiteler ve yurtların protokoller, işbirlikleri adı altında dini vakıf ve cemaatlere teslim edildiğine dikkat çeken Aydoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Müfredatın değerler eğitimi üzerinden oluşturulması, okulöncesinden itibaren eğitim kurumlarında mescitlerin açılması, öğrencilerimizin başının ve bedeninin yasal olarak 9, fiilen okulöncesinden itibaren kapatılması, öğrenciye ve veliye rağmen zorunlu imam hatipleştirme politikaları ile laik ve bilimsel eğitim tamamen ortadan kaldırılmıştır. Eğitim kurumlarında dini sohbet, sempozyum, yarışma, yaz okulu, manevi rehberlik çalışmaları ismiyle ideolojik çalışmalar sürdürülmekte, öğrenciler dini sohbetlere, cuma namazlarına gitmeye zorlanmaktadır. Kadıköy Anadolu Lisesi’ nede yaşanan tablo Türkiye tablosudur.”

NOBEL BABA BIÇAKLAMA EYLEMİ YAPANLA SOHBET

Eğitim-İş’in açıklamasında, çocukların, yılbaşı kutlamalarını protesto etmek için Noel Baba bıçaklama eylemi yapan bir dernekle sohbete mecbur kılınmaya çalışıldığına dikkat çekti. Açıklamada şöyle denildi:

“Laik eğitime karşı bayrak açan MEB, imam hatipleştirmediği az sayıda okula da laboratuvar muamelesi yapmakta ve ne olduğu belirsiz cihatçı yapılara bu okulların kapılarını sonuna dek açmaktadır. Görünen o ki eğitim gibi kıymetli bir alanı cemaatlere açan zihniyet, ‘kandırılmaya’ doymamış, 15 Temmuz’dan dahi gereken dersi almamıştır. İktidarın asli, görevi olan eğitimi vakıf ve deneklere hatta ve hatta son dönemde artan Diyanete havale etmesi uygulamalarını sonlandırmasını bekliyoruz.

VELİLER BAKAN SELÇUK İLE GÖRÜŞMEK İSTİYOR

Kadıköy Anadolu Lisesi'nde ise öğrencilerin dini sohbete katılmaya çağrılmaları ile başlayan süreç sürüyor. Bu durumu protesto eden öğrenciler hakkında soruşturma açılması Kadıköy Anadolu Lisesi’nde çocukları okuyan velileri de endişelendirdi.

Veliler, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’la görüşmek ve okulda yaşananları anlatmak istiyor.

Veliler, CHP Genel Başkan yardımcısı Yıldırım Kaya’ya yolladıkları yazıda, son olayı şöyle anlattılar:

ÖĞRENCİLER HAKKINDA SORUŞTURMA

“Hadis sohbetlerini organize eden yatılı bir öğrenci Anadolu Gençlik Derneği tarafından düzenlenen yatsı sohbetlerine katılmak için okuldan çıkışın yasak olduğu saatlerde okuldan çıkmakta, üstelik de bu sohbetlere beraberinde alt sınıflardan öğrenci götürmek için teşvikte bulunmaktadır.

Bu sohbetlere gitmek istemeyen öğrenciler üst sınıflardaki arkadaşlarına durumu haber verdiğinde, onlar da söz konusu öğrenciyle konuşarak bu tür faaliyetlerde bulunmaması konusunda kendisini uyarmışlardır.

ÖĞRENCİLER TEHDİT Mİ EDİLİYOR?

Ne var ki, bu öğrenci kendisiyle konuşan öğrencileri idareye şikâyet etmiş ve okul müdürü de bu öğrenciden yana tavır takınarak diğer öğrencileri disiplin soruşturması açmak ve okuldan atmakla tehdit etmiştir. Öğrenci protestoları müdürün adil olmayan bu tavrı sonrasında başlamıştır.”

 

22-12-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş