Arama sonuçları

Kadıköy Anadolu’da prefabrik pansiyon binası yapılacak

Kadıköy Anadolu’da prefabrik pansiyon binası yapılacak

Kadıköy Anadolu Lisesi yerleşkesindeki pansiyon binasının restore edilecek olmasıyla yatılı öğrencilerin mağduriyet yaşamaması ve aynı okulda eğitimlerini sürdürebilmeleri için, toplanan bağışlarla okul bahçesine prefabrik pansiyon binası yapılacak.

Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Proje Okullar arasında yer alan Kadıköy Anadolu Lisesi'nde 1968 yılında hizmete giren pansiyon binasının; deprem riski, fiziki yetersizlikler, altyapı eksiklikleri gibi nedenlerle hazırlanan teknik rapor gereğince Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) kararıyla yenileneceği belirtildi.

YATILI ÖĞRENCİLER OKULDAN AYRILMAYACAK

Bu süreçte yatılı öğrencilerin okuldan ayrılmayacağı, veli ve mezun bağışlarıyla yapılacak 300 kişilik prefabrik binada kalacakları, geçici pansiyon çözümü için İstanbul Valiliği ve Kadıköy Belediyesi arasında protokol imzalandığı aktarılan açıklamada, Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği (KALİD) ile Kadıköy Anadolu Lisesi Eğitim Vakfı (KALEV) tarafından bağış kampanyası başlattığı bildirildi.

10 GÜNDE TOPLANAN RAKAM 750 BİN TL'Yİ AŞTI

KALİD Başkanı Fehmi Hasanoğlu ile KALEV Başkanı Argun Eğmir'in ortak açıklamalarının yer aldığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı başta olmak üzere, Kadıköy Belediyesi, veliler, okul aile birliği, mezunlar derneği ve vakıf ile bir ilke imza atılarak, yatılı öğrencileri okulun dışına çıkarmadan ortak bir çözüm üretildiği kaydedildi.

SÜRECİN 18-22 AY SÜRECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Pansiyon binasının yıkım ve yeniden yapımının İstanbul Proje Koordinasyon Birimi projesi kapsamında Dünya Bankası tarafından finanse edildiği aktarılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Pansiyon binamız, deprem riski, fiziki yetersizlikler, altyapı eksikleri gibi nedenlerle hazırlanan teknik rapor ve MEB kararı ile yenilenecek. Her anlamda modern bir altyapıya ve güvenliğe sahip olacak şekilde bir inşaat kalitesiyle, ihtiyaçlara cevap verecek şekilde 'yeniden ve aynı yerde' yapılacak olan pansiyon binamızın inşaatına kısa süre içerisinde başlanması ve kısa süre içerisinde tamamlanması hedeflendi. MEB ve proje ekibince, tüm bu sürecin yaklaşık 18-22 ay süreceği öngörülüyor.

Yenilenme sürecinde velilerimizin ve kurumlarımızın hassasiyetle üzerinde durduğu konular; mevcut yatılı öğrencilerin muhtelif diğer okulların pansiyonlarına dağıtılmalarının oluşturacağı başta güvenlik olmak üzere sakınca ve kaygılardı. Bu sene okulumuzu şehir dışından kazanacak yatılı kardeşlerimizin okulumuzu tercih edemiyor olmasından kaynaklanan endişelerimizdi. Bu nedenle okulumuz sınırları içerisinde barınacakları modern prefabrik yapıların temini (yatakhane, yemekhane, etüt alanları ve diğer ortak sosyal alanlar), altyapı ve diğer tüm ihtiyaçların konforlu bir şekilde sağlanması için bu geçici yaşam alanlarını biz mezunların ve velilerin bağışları ile yapma teklifimiz Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kabul edildi. Kadıköy Belediyesi de bu süreçte yüklenici olarak sorumluluk üstlenecek ve çalışmalara destek olacak."

TAMAMLANMASI İÇİN 2 MİLYON TL GEREKLİ

Açıklamada, prefabrik bina projesinin tamamlanması için 2 milyon TL'ye ihtiyaç duyulduğu, yatılı ve gündüzlü öğrencilerin velileri ile mezunların bağışlarıyla 10 günde toplanan rakamın 750 bin TL'yi aştığı kaydedildi.

Ayrıca açıklamada, "#martilaryuvadaKALsin" hashtagi ile kampanyaya katılım çağrısı yapıldı.

KABATAŞ ERKEK lİSESİ'NDE DE PANSİYON SIKINTISI

Bu arada yine proje okullar arasında yer alan Kabataş Erkek Lisesi'ne de bu yıl yerleşen "yatılı öğrenciler" pansiyon sıkıntısı yaşıyor.

24-08-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş