Arama sonuçları

Kadın adaylara hava ve deniz harp okulu yasağı kalkıyor

Kadın adaylara hava ve deniz harp okulu yasağı kalkıyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde kurulan Milli Savunma Üniversitesi'ne bağlanan Kara, Deniz ve Hava Harp Okulları ile Astsubay Meslek Yüksek Okulları'nda öğrenci alım şartları değişti.

ÖSYM'nin yayımladığı 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme (ÖSYS) kılavuzunda, kadın adayların bu yıl sadece Kara Harp Okulu'na başvuruda bulunabilecekleri belirtildi. Deniz ve Hava Kuvvetleri'nde ise sadece erkek adayların başvurusunun kabul edileceği, Kara, Deniz ve Hava Astsubay Meslek yüksekokullarına da kadın adayların başvuramayacağı belirtildi. Bu değişikliğin üzerine, Tuğba Cerav, Hava Harp Okulu sınavına hazırlanan kız kardeşi için change.org'da kampanya başlattı.

BAKAN IŞIK: TALEP VARSA ALALIM

Hürriyet’in haberine göre; Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, kamuoyundaki bu hassasiyetin anımsatılması üzerine Meclis'te şu değerlendirmelerde bulundu: “İhtiyaç olmadığı gerekçesiyle böyle bir sınırlama getirilmişti ama kamuoyunda bir hassasiyet oluştu. Sonra talep de gelince ben de arkadaşlara söyledim, ‘İhtiyacımız varsa talep de varsa alalım' diye. Arkadaşlar da ‘talep var' dediler. Deniz ve Hava Kuvvetleri'yle, astsubay meslek okullarına da talep olması durumunda kadın adayların alımı yapılacak. Ayrıca ben kadın subaylarla çalışmaktan çok memnunum. Kadın subaylar elbette olmalı, bu karar sadece ihtiyaçtan kaynaklanmıştı.”

İMZA KAMPANYASI SES GETİRDİ

Deniz ve Hava Harp Okulları ile astsubay meslek yüksekokullarının bu yıl kadın öğrenci almayacak olması üzerine 21 yaşındaki Tuğba Cerav, Change.org'da ‘Hava Harp Okulu'na Kız Öğrenci Alınmama Kararı İptal Edilsin' başlığıyla imza kampanyası başlattı. 31 bin kişi kampanyaya destek verdi. İmzalar Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na teslim edilecek. Kampanya metninde "ÖSYS Kılavuzu'nda geçen metin: Hava Harp Okuluna sadece erkek adaylar alınacaktır. Bu nedenle kadın adayların başvurusu kabul edilmeyecektir.' Böyle bir şeye kim nasıl karar verebilir bilmiyorum ama bu memlekette kadın olarak gördüğümüz muamelelerin bu kadar ileri gitmesine lütfen izin vermeyelim, idealleri olan kız çocukları için kampanyayı imzalamanızı sizden rica ediyorum” ifadeleri yer alıyor.

 

16-01-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş