Arama sonuçları

Kadir Has ödülleri iki bilim kadınına

Kadir Has ödülleri iki bilim kadınına

Kadir Has ödülleri iki bilim kadınına. Kadir Has Üniversitesi kurucusu merhum Kadir Has’ın ismini yaşatmak amacıyla her yıl verilen Kadir Has Ödülleri’nin bu yıl sahibi iki bilim kadını oldu.

 

Tören, Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ve Rektör Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz ev sahipliğinde Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampusu’nda düzenlendi.

Bu sene, “Karmaşık Sistemler:Çok yönlü etkileşmelerden özgün ve önemli oluşumlar doğuran sistemler” alanında “Üstün Başarı Ödülü” ve “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” verildi.

KADİR HAS ÖDÜLLERİ İKİ BİLİM KADININA

Üstün Başarı Ödülü’nün sahibi Prof. İvet Bahar oldu. Dr. Öğr. Üyesi Canan Dağdeviren ise  “Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü” nü aldı. Prof. Dr. İvet Bahar ve Prof. Dr. Canan Dağdeviren’e ödüllerini Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Nuri Has, Kadir Has Vakfı Başkanı Can Has ve Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz verdi.

HANGİ ÇALIŞMALARI YAPIYORLAR?

Prof. Dr. İvet Bahar, 2004 yılından bu yana Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar ve Sistem Biyoloji bölümünde Kurucu Başkanı ve Seçkin Profesör olarak çalışmalarına devam ediyor. Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu (EMBO), Bilimler Akademisi (BA) ve Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) Fiziksel ve Mühendislik Bilimleri inceleme kurulu üyesi olan Dr. Bahar,250’den fazla makalesi ve 20.000'den fazla atıfı var. Çalışmaları ile moleküler biyolojide yeni ufuklar açan, proteinlerin, yapısal etkileşimlere ve mutasyonlara adapte olmak dinamiklerini kullanma yeteneği olduğunu ortaya koyan İvet Bahar, son yıllarda yaptığı çalışmaları ile nörodejeneratif hastalık ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelede yeni perspektifler sağlamıştır.

2007 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği’nden mezun olan Canan Dağdeviren ise, Prof. John A. Rogers danışmanlığında fizik, elektronik, kimya, malzeme, mekanik ve tıp alanlarının kapsamına giren esnek ve katlanabilir, vücut içine ve deri üstüne giydirilebilir elektronik aletler üzerinde çalışmalar yaptı. 2014 yılında Harvard Üniversitesi’nin “Genç Akademi Üyesi” seçilen Dağdeviren, tarihte bu ödülü Türkiye’den kazanan ilk kişi oldu. Canan Dağdeviren, 30 makale, 7 patent ve 40’ın üzerinde ulusal ve uluslararası ödüle sahiptir. 2017’de American Academy of Achievement’in, Türkiye’den seçilen ilk inovasyon ve teknoloji delegesi olmuş ve “MIT Media Lab”de kendi araştırma grubunu kurarak akademisyen olarak araştırmalarına devam etmektedir.

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz, bir yıl önce Kadir Has Üniversitesi’nin ilk kadın rektörü olarak göreve başladığını hatırlatarak, şöyle dedi:

“Benim rektörlüğümün ilk yılında yine bugün hem bilim insanı hem de genç bilim insanı ödülünü muhteşem ve başarılarıyla gurur duyduğumuz iki kadınımıza veriyoruz. Ne mutlu bize ki Canan Dağdeviren hocamız Türkiye’deki ilk ödülünü Kadir Has Üniversitesi’nden almış oldu.Ayrıca Kadir Bey bugünü görebilmiş olsaydı çok mutlu olurdu. Ümit ediyorum diğer kurumlarda bizi takip ederek, kadınlarımızı her alanda öne çıkarır. Kadir Has Üstün Başarı ve Gelecek Vaad Eden Bilim İnsanı Ödülünü almış sevgili hocalarımı yürekten kutluyorum.”

 

23-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş