Arama sonuçları

Kalkınmada öncelikli illerin öğrencisine burs

Kalkınmada öncelikli illerin öğrencisine burs

Sabancı Vakfı tarafından başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere verilen burslarda geri ödeme ve hizmet yükümlülüğü aranmıyor. İşte vakfın verdiği burslar ve bunlarla ilgili bilgiler:

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞž BURSU
Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan üniversite öğrencilerine karşılıksız burs veriyor. Her yıl yeni 400 öğrenci burs almaya hak kazanıyor. Burslardan önlisans ve lisans öğrencileri yararlanıyor.  Üniversitelerin burs komiteleri tarafından yapılacak değerlendirme ile adayların başarı durumları ile maddi desteğe ihtiyaçları esas alınarak seçilen öğrencilere 9 ay süreyle burs veriliyor. 2015-2016 öğretim yılında burs miktarı lisans öğrencileri için 410 TL, önlisans öğrencileri için ise 210 TL'ydi.

Başvurular üniversitelerin burslarla ilgili birimlerine yapılıyor. Başvuruların eylül ayında alınacağı açıklandı. İstanbul Teknik, İstanbul, Boğaziçi, Marmara, Ankara, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, Orta Doğu Teknik ve Yıldız Teknik üniversiteleri öğrencileri için farklı 4 burs programı var. Başvurular genellikle eylül ayında yapılıyor.

 

KALKINMADA ÖNCELİKLİ İLLERDEKİ LİSELERDEN MEZUN ÖОRENCİLER BURSU
Bu burs, Sabancı Vakfı tarafından belirlenen 15 ilden birinde doğan ve öğrenimini bu illerdeki bir ortaöğretim kurumunda tamamlayarak, LYS'de yerleştirme puanı sıralaması açısından en üst sıralamada olan her ilden birer öğrenciye tahsis ediliyor. Bu öğrencilerin ayrıca vakfın burs kontenjanı ayırdığı üniversitelere yerleştirilmiş olmaları gerekiyor.

ENGELLİ ÖОRENCİ BURSU
Görme, ortopedik ve işitme engelli gruplar içerisinde olup, LYS'de yerleştirme puanı sıralaması açısından her gruptan en üst sıralamada yer alan 5'er öğrenciye tahsis edilen bu burstan yararlanmak için yurt içindeki devlet üniversitesine yerleştirilmiş olmaları gerekiyor.

SABANCI VAKFI-VİSTA BURSU
Sabancı Vakfı tarafından burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelerin meslek yüksekokullarına bağlı 2 yıllık turizm ve seyahat hizmetleri ile turizm ve otel işletmeciliği bölümlerine sınavsız yerleştirilen öğrenciler burs kapsamında değerlendiriliyor. Başvuru için yerleştirmeye esas ortaöğretim başarı puanının en az 65 olması gerekiyor.

Fotoğraf: Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)

28-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş