Arama sonuçları

Kamu Başdenetçisi Malkoç '09.45' kuralı için ne diyor?

Kamu Başdenetçisi Malkoç '09.45' kuralı için ne diyor?

Kamu Başdenetçisi Malkoç '09.45' kuralı için ne diyor? Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç bu yıl ilk kez Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda (YGS) uygulanan 09.45 kuralı ile sınavları iptal edilen öğrencilerle ilgili açıklama yaptı. İşte Malkoç'un açıklamaları: 

12 Mart 2017 tarihinde yapılan ve üniversiteye girişte ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) bir öğrencinin sınav salonuna nefes açıcı tüple girdiği gerekçesiyle sınavının iptal edilmesi kararının ÖSYM tarafından tekrar değerlendirilerek geçerli sayılmasını Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç “Bu güzel bir şey” diyerek yorumladı. 

YGS’de bu sene, ÖSYM tarafından bazı yeni kurallar konulduğunu ve bunlardan birinin “09.45 kuralı” olarak bilinen sınava girecek öğrencilerin saat 09.45'te salonda bulunmaları olduğunu hatırlatan Malkoç, buna uymayan öğrencilerin haklarının iptal edildiğini söyledi. Malkoç, öğrencilerden sınava girmiş bazılarının sonuçlarının iptal edildiğine, bir kısmının da sınava giremediği için mağdur olduğunu belirterek bu öğrencilerin Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurduğunu ifade etti ve “Kamu Denetçiliği Kurumuna müracaatından sonra ÖSYM ile yapılan görüşmelerle birlikte, ÖSYM almış olduğu iptal kararından vazgeçti. Bu, güzel bir şey" dedi. 

‘UMUT EDİYORUM Kİ ÖSYM BU HATALI TUTUMUNDAN VAZGEÇER’

Aldıkları karar için ÖSYM yetkililerine teşekkür eden Malkoç, şunları söyledi:

"Yalnız '09.45 kuralı' sebebiyle sınava almadıkları öğrenciler var. Burada yaptıkları eksiklik ve hataları düzeltmeleri gerekir. Çünkü sınav saat 10.00'da başlıyor. Kural koymak elbette onların hakkı ancak kurallar konurken Anayasa'daki temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunulamaz. Bu konuda da çalışmalarımız sürüyor. Umut ediyorum ki ÖSYM bu hatalı tutumundan vazgeçer. Vazgeçmediği takdirde biz, Kamu Denetçiliği Kurumu olarak gerekli araştırmaları ve incelemeleri zaten yapıyoruz. Kararımızı da hukuka uygun olarak vereceğiz ve kamuoyuna açıklayacağız." 

SINAVA YETİŞEMEYEN ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ ÇALIŞMAMIZ SÜRÜYOR

Malkoç, konuşmacı olarak katıldığı Gümüşhane Üniversitesi tarafından düzenlenen "Geçmişten geleceğe Türkiye" konulu panelde de sınava alınmayan ve sınavları iptal edilen öğrencilerden bahsetti. Malkoç, "Gazetelerde okudunuz ağlayan, üzülen bir yılım heba oldu diyenler vardı. Bunun telafisi yok. Hatta intihara teşebbüs edenler bile olmuş. Bazı veliler bize müracaat etti. Hemen harekete geçtik. ÖSYM'deki arkadaşlarla, YÖK'le, uzmanlarla görüştük. Anayasa temel haklar vardır. İlacıyla gelen öğrencinin sınavını bile iptal etmişler. Sınava yetişemeyen öğrencilerle ilgili çalışmamız sürüyor" dedi.

DERS KİTAPLARIYLA YETİNEMEMENİZ GEREKİR

Dünyanın yeniden şekillendiğini ve batı medeniyetinin artık tökezlemeye başladığını kaydeden Malkoç, şöyle dedi: "Batı medeniyeti 3 sütun üzerine yükselmiştir. Birisi Roma hukukudur. Roma hukukunda Romalılar ve diğerleri vardır. Biz böyle bir ayrım yapmayız. Biz ve diğerleri diye bakmayız. Onun için batı medeniyeti tökezliyor. Yeni medeniyet doğacaktır bütün insanlığı kuşatan. Onun için gençlerin iyi yetişmesi gerekir. Hocalarınızın anlattığıyla ders kitaplarıyla yetinememeniz gerekir. Daha çok çalışmanız gerekir. Şimdi inanılmaz derece kaynak ve imkan var" diye konuştu.

Malkoç, kendi üniversite yıllarından yola çıkarak öğrencilere yönelik tavsiyelerde de bulundu. Kendilerinin üniversitede olduğu zamanlarda 5 bin gencin sağ-sol çatışması sonucu toprağa girdiğini hatırlatan Malkoç, "TV, sosyal medya, dizilere fazla zaman ayırmayın. İnsanlık için kendinizi iyi yetiştirin. Bütün mesele zamanı iyi planlamakta" dedi. 

Gençlere "İçinde bulunduğumuz nimetlerin farkına varın" tavsiyesinde bulunan Malkoç,“Gençler; ne istediğinizi bilirseniz onu bulursunuz, ama bilemezseniz hiçbir şey bulamazsınız. Kendinizi iyi yetiştirin, diplomanızı aldığınız zaman iş arayanlar gelip bulsun sizi" tavsiyesinde bulundu.

13-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin