Arama sonuçları

Kantincilerden 'okul gıdası' tepkisi: Logolu ürün yok ki satalım

Kantincilerden 'okul gıdası' tepkisi: Logolu ürün yok ki satalım

Türkiye Gazetesi'nden Cevdet Fırat Aydoğmuş'un haberine göre, öğrencilerin sağlıklı beslenebilmesini için yeni eğitim-öğretim yılında okul kantinlerinde “Okul Gıdası” logolu ürün satışı mecburiyeti başlatıldı.

Ancak bu uygulama pratikte başarılı olamadı. Kantinciler ise bu durumdan gıda üreticilerini sorumlu tuttu. Türkiye Kantinciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir Kantinciler Odası Başkan Vekili Osman Böyük şöyle dedi. “Okul Gıdası logolu ürünler, henüz üretilmiş değil. Çikolata ve bisküvi grubunda üretilmiş hiçbir ürün yok. Şu anda sadece süt grubunda birkaç ürün mevcut... Biz de bu ürünlerin ve sistemin sağlıklı bir hâle gelmesini arzu ediyoruz. Ancak ürünü olmayan bir şeyi nasıl satacağız?”

“LİSTE GÜNCELLENMELİ”

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından eğitim kurumlarında satışa uygun olan ve olmayan ürünlerin belirlendiğini hatırlatan Böyük şöyle devam etti: “Bilim Kurulu'nun hazırladığı ürün listesinin güncellenmesi gerekiyor. Bu listedeki ürünler, çocuklarımıza hitap etmiyor. Ayrıca bu ürünlerin satışı, okulun civarındaki bakkalda veya markette serbest. Çocuklar bu ürünleri oradan alabiliyor. Hatta kuryeyle sipariş verip kapının üstünden alabiliyor ama aynı ürün kantinde yasak.”

“OKUL KARŞISINDA SERBEST”

Kantinlerin, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığı ile Kantinciler Odası tarafından sürekli denetlendiğini vurgulayan Böyük sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiçbir denetim olmayan, sağlıksız şartlarda üretim yapan yüzlerce, binlerce mekân okulun karşısında bulunuyor. Çocuklarımızın buralardan beslenmesi daha mı sağlıklı olur? Obeziteyle mücadele, sadece kantindeki ürünlerin yasaklanmasıyla olmaz. Bu, toplumun tamamını ilgilendiren ve ancak eğitimle olabilecek bir konu.” 

Böyük, uygulamanın bir yıl daha ertelenmesi için Bakanlıklar ile görüş birliğine varıldığını sözlerine ekledi.

28-09-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş