Arama sonuçları

Kapalı okula, tahtaya para var, öğretmene yok

Kapalı okula, tahtaya para var, öğretmene yok

Kapalı okula, tahtaya para var, öğretmene yok. Çocuklara idam görüntüleri izlettirilen uzaktan eğitimin ilk gününün sorumlusu olarak gösterilen Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 18 bin adet etkileşimli tahta alınmasına ilişkin 17 Nisan’da ihale yapılacağını duyurdu. BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, müdürlüğün, ‘FATİH Projesi’ kapsamında yapacağı etkileşimli tahta ihalesini eleştiren Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, şöyle dedi:

KAPALI OKULA, TAHTAYA PARA VAR, ÖĞRETMENE YOK

“Kaynak varsa eğitime verilen ara nedeniyle mağdur olan öğretmenler için kullanılmalı.” 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel de başarısızlığı tescillenen projede ısrar edilmesini eleştirdi.

Kamuya maliyeti 2 milyar TL olan ve 1 milyon 438 bin tabletin depolarda çürümeye terk edilmesi ile ilk etabı sonuçlanan FATİH Projesi kapsamındaki hizmet alımlarının hız kesmeden devam ediyor. Bakanlık, okulların tatile girmek zorunda kaldığı bir dönemde proje kapsamında 18 bin adet etkileşimli tahta almak için harekete geçti.

Böyle bir dönemde MEB’in ihale yapmayı planlamasının düşündürücü olduğunu ifade eden Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Bozdoğan, şöyle dedi:

“Ücretli öğretmenler, usta öğreticiler, özel rehabilitasyon merkezlerinde çalışan arkadaşlarımızın yaşadığı ekonomik sorunların, kaynak yokluğundan kaynaklı çözülemediği bir zamanda, bu ihalenin yapılmasını anlamak mümkün değil.”

İKTİDAR ÇAĞI YAKALAYAMADI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel de 23 Mart’ta başlayan uzaktan eğitimin MEB’in uzaktan eğitime ilişkin kapsamlı bir eylem planı olmadığını söyledi. Eğitimde bugün gelinen süreci plasız krizi olarak tanımlayan Açıkel şöyle devam etti: “Bugün yaşanan sorun, bir plansızlık krizidir. Ülkemizin bilgi toplumuna dönüşümünü kolaylaştırmak için çok daha verimli geçirilmesi gereken yıllar, AKP iktidarınca plansız şekilde tüketilmiştir. Eğitim konusunda AKP, Türkiye’yi küresel liglerde rekabet edemez bir noktaya sürüklemiştir.”

ÖZEL OKUL ÜCRETLERİ ÖDENMEYE DEVAM EDİLECEK

Koronavirüs salgını nedeniyle eğitim ve öğretime ara verilmesinin ardından merak edilen özel ücretlerine ilişkin açıklama geldi. Türkiye Özel Okullar Derneği’nin açıklamasına göre özel okullar eksik kalan eğitimi, okullar açıldıktan sonra yüz yüze eğitimle verecek. Ancak açıklamada okulların açılması yeni eğitim dönemine sarkarsa ne olacağına ilişkin bir ifade yer almadı.

26-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş