Arama sonuçları

Kapatılan 2 vakıf üniversitesi ‘devlet’ mi oldu?

Kapatılan 2 vakıf üniversitesi ‘devlet’ mi oldu?

FETÖ örgütü ile ilişkileri nedeniyle OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan 15 vakıf üniversitesinden 3’ü de İzmir’deydi. İzmir’de kapatılan üniversiteler Gediz, İzmir ve Şifa üniversiteleri oldu. 

TBMM Genel Kurulu’nda bu üniversiteleri ilgilendiren karar alındı. Kapatılan Gediz Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi'nin adları değiştirildi. Meclis Genel Kurulu'ndan geçen kanun teklifiyle Gediz'in adı İzmir Bakırçay Üniversitesi, İzmir Üniversitesi'nin adı ise İzmir Demokrasi Üniversitesi oldu. 

ÖĞRENCİLER BU ÜNİVERSİTELERDE OKUYACAK MI?
İzmir milletvekili olan Başbakan Binali Yıldırım'ın girişimiyle, kapatılan üç vakıf üniversitesinden Gediz ve İzmir Üniversitesi'nin yerine iki devlet üniversitesi kurulması konusunda hazırlanan kanun teklifi Genel Kurul’da geçti. Kapatılan Gediz Üniversitesi ve İzmir Üniversitesi'nin öğrencilerinin, bu okullarda öğrenim hayatına devam edebilecekleri belirtildi. YÖK’ün açıklamasına göre Gediz Üniversitesi için İzmir Katip Çelebi, İzmir Üniversitesi için ise Dokuz Eylül Üniversitesi koordinatör üniversite olmuştu. Kapatılan Şifa Üniversitesi’nin de diğer ikisi gibi adının değiştirilerek, devlet üniversitesi olması ile ilgili ise bir karar yok. Bu üniversite için de koordinatör üniversite Ege Üniversitesi oldu. 

BU İKİ ÜNİVERSİTENİN ÖĞRENCİLERİ TERCİH YAPACAK MI?

İzmir ve Gediz üniversitelerinin adlarının değiştirilerek, devlet üniversitesi yapılmasının ardından merak edilen soru ise bu kurumlarının öğrencilerinin tercih yapıp yapmayacağı oluyor. Çünkü YÖK, kapatılan üniversitelerin öğrencileri için aldığı kararda 23-26 Austos tarihleri arasında tercih yapacaklarını açıklamıştı. Buna göre kapatılan üniversitelerin öğrencileri sınava girdikleri yılın puanlarına göre yükseköğretim kurumlarına yerleştirilecek. Bu öğrencilerin 24 tercih hakkı olacak. 

İZMİR’DE 6 DEVLET ÜNİVERSİTESİ OLDU

Yasanın Meclis’ten geçmesiyle birlikte İzmir'deki devlet üniversitelerinin sayısı da 6 oldu.  Kentte Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü bulunuyor. Kapatılan iki vakıf üniversitesinin yerine kurulan İzmir Bakırçay Üniversitesi ve İzmir Demokrasi Üniversitesi ile kentteki devlet üniversitesi sayısı 6'ya çıktı. İzmir’de Yaşar Üniversitesi ile İzmir Ekonomi Üniversitesi olmak üzere 2 vakıf üniversitesi bulunuyor. 

İSTANBUL’A İKİ YENİ ÜNİVERSİTE 

Kabul edilen Torba Yasa maddeleri arasında İstanbul’a da Beykoz Üniversitesi ile İstanbul Kent Üniversitesi kurulması kararı çıktı. İstanbul Kent Üniversitesi ise eski başbakanlardan Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz’ın mütevelli heyet başkanlığını yaptığı Engelsiz Eğitim Vakfı'nın (ENEV) tarafından kurulacak. 

ADI DEĞİŞTİRİLEN ÜNİVERSİTELER OLDU 

Bazı üniversitelerin de isimleri değiştirildi. Niğde Üniversitesi’nin adı Ömer Halisdemir Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi’nin adı Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi’nin adı Munzur Üniversitesi, Yeni Yüzyıl Üniversitesi’nin adı İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin adı Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi oldu.

21-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş