Arama sonuçları

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için son gün

Kapatılan üniversitelerin öğrencileri için son gün

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan kararname ile 15 vakıf üniversitesinin kapatılmasına karar verildi. Bu üniversitelerde 65 bin 126 öğrenci okuyordu. Bu öğrenciler için YÖK’ün aldığı son karar onların tekrar yükseköğretim programlarına yerleştirilmesi oldu. Bunun için de öğrencilerin sınava girdikleri yılın puanlarına göre tercih yapmaları istendi. İşte bu tercihler için süre bugün saat 23.59’da son buluyor. Öğrenciler başvurularını ÖSYM’nin internet sitesinden bireysel olarak yapacak.

24 TERCİH HAKKI VAR
Kapatılan üniversitelerin yeniden yükseköğretim programlarına yerleştirilmeleri için yapacakları tercihlerde en fazla 24 programı tercih listelerine alma hakkı var. 

SINAVA GİRDİKLERİ YILIN PUANI GEÇERLİ
Bu öğrenciler tercihlerini yaparken sınava girdikleri yılın puanlarını kullanacak. Seçtikleri programların da taban puanlarını dikkate alacaklar. Ancak YÖK, bu öğrencilerin en sık sorduğu soru olan “Hepimiz yerleşecek miyiz?” sorusuna tüm öğrencilerin yerleşeceğini söyleyerek, yanıt verdi. YÖK, “Merkezi yerleştirmeye katılan öğrencilerin puanları ne olursa olsun mutlaka bir yükseköğretim programına yerleştirilecekler” dedi.

ÖĞRENCİLERİN BURSLARI KORUNACAK
Tercih esaslı merkezi yerleştirme ile yapılan yerleştirmelerde kapatılan üniversitedeki bursluluk durumu ve ödenen ücret aynen korunacak. Çünkü bu öğrenciler devlet üniversitelerine de yerleşmiş olsalar öğrenim ücreti ödemeye devam edecekler. Önümüzdeki öğretim yılının ücretini erken ödeyenler de bunu belgeleriyle kanıtladıklarında yerleştikleri üniversitelerde ücret ödemeyecek. Bursluluk durumu ikinci öğretimde de sürecek. 

YATAY GEÇİŞTE BUNLARI DİKKATE ALIN
YÖK, tercih sürecinde öğrencilerin başka üniversitelere yatay geçiş de yapabileceklerini açıkladı. Ancak merkezi yerleştirmenin dışında yatay geçiş ile bir yükseköğretim kurumuna yerleşen öğrencilerin ödeyecekleri ücret o kurumla yapılacak görüşme ile belirlenecek. Ancak merkezi yerleştirmede kapatılan üniversiteye ödediği ücret yerleştiği kurum için de geçerli olacak. 

SİZİ ALMAM DİYENLER ÇIKIYOR
YÖK’ün tüm bilgilendirme ve açıklamalarına rağmen üniversitelere gidip özel öğrenci olmak istediklerini belirten öğrencilere “Sizi kabul etmeyeceğiz” diyen üniversitelerin de olduğu ortaya çıkıyor. Öğrenciler bu konudaki sıkıntılarını YÖK’e de ilettiler. YÖK’ün cevabı ise “YÖK bu konuda üniversitelerle sürekli iletişim halindedir. Bu konuda sorun yaşanmaması için özel çaba göstermektedir. Bu aşamada öncelik yerleştirme sürecine verilmektedir. Eş zamanlı olarak da özel öğrenci ve intibak süreçlerinde mağduriyet yaşanmaması için çalışılmaktadır. Bilinmelidir ki, yaşanan süreç ülkemiz ve tüm üniversitelerimiz için yeni ve alışılagelmemiş bir süreçtir” yanıtını verdi. 

29-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş