Arama sonuçları

Kapatılan üniversitelerin öğrencilerine yatay geçiş kolaylığı

Kapatılan üniversitelerin öğrencilerine yatay geçiş kolaylığı

Olağanüstü Hal (OHAL) Kapsamında Alınan Tedbirlere İlişkin 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle 15 üniversitenin kapatılması üzerine bu üniversitelerin öğrencilerin Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından Devlet üniversitelerine veya vakıf üniversitelerine yerleştirileceği açıklanmıştı. YÖK, bu üniversitelere yerleştirilecek öğrenciler ile ilgili yeni kararlar aldı. Kapatılan 15 üniversitenin öğrencilerinin diplomalarında ilk kayıt oldukları üniversite ile yerleştirildikleri üniversitelerin adı yazılı olacak. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler için ise taban puan şartı aranmayacak.

YÖK'ten yapılan açıklamada “Kapatılan üniversite öğrencilerinin yerleştirilmelerine ilişkin almış olduğumuz kararlar yapılan eleştiri ve yaşanan tartışmalar tarafımızca izlenmektedir ve konuya ilişkin yeni bir karar almamızı da gerekli kılmıştır” denilerek yeni düzenlemeler açıklandı. İşte YÖK'ün açıklamaları:

EK DERS YA DA SINAV UYGULANABİLECEK: Kapatılan üniversitelerin öğrencileri yerleştirildikleri yükseköğretim kurumundaki eğitim öğretimin gerektirdiği intibak süreci kapsamında eğitimlerine devam edebilecek. Bu öğrencilerin aktarıldığı devlet üniversiteleri gerekli gördükleri takdirde kendi marka değerini korumak maksadıyla ek dersler veya sınavlarla intibak sürecini gerçekleştirebilecek.

SINIF MEVCUDU SORUNU YAŞANMAYACAK: Öğrencilerin aktarımları sonrasında aynı sınıflarda öğrenci mevcudu artışı yaşanmayacak, eğitim kalitesinde ve niteliğinde herhangi bir düşme olmayacak, üniversiteler gerektiği takdirde şube açabilecek. Yerleştirme yapılan devlet üniversitelerinde kapatılan vakıf üniversitelerinin kampuslarının tahsisiyle fiziki mekân artışı söz konusu oldu.

DİPLOMADA İKİ OKUL DA YAZACAK: Öğrenciler her ne kadar nakledildikleri üniversitelerin diplomalarını alacak olsalar da diplomalarında ilk kayıt oldukları üniversitelerin de isimleri yazılı olacak.

YATAY GEÇİŞTE TABAN PUAN ŞARTI YOK: Konuya ilişkin kamuoyunda yaşanan tartışmalar ve eleştiriler dikkate alınarak bu yıla ve sadece bu öğrencilere mahsus olmak üzere başta vakıf üniversiteleri olmak üzere tüm üniversitelerin istedikleri takdirde yatay geçişteki taban puan şartını kaldırmasına karar verildi. Alınan bu karar başta vakıf üniversitelerine olmak üzere yatay geçiş imkânı sağlayacak ve teşvik etmesi hedefleniyor.

NELER OLMUŞTU?
28.07.2016 tarihinde gerçekleştirilen Yükseköğretim Genel Kurulunda, 667 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin hangi üniversitelere yerleştirileceği hususu ile uygulamaya yönelik usul ve esaslar görüşülerek karara bağlandı ve kapatılan 15 üniversitenin 14’ünün öğrencileri aynı ildeki devlet veya vakıf üniversitesine yerleştirildi. Kapatılan Kanuni Üniversitesi eğitim öğretim başlamadığı için bu kapsamda bir işlem yapılmadı.

03-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş