Arama sonuçları

Kapatılan üniversitelerin öğrencilerine yeni düzenleme

Kapatılan üniversitelerin öğrencilerine yeni düzenleme

Yükseköğretim Yürütme Kurulu kapatılan üniversitelerin öğrencilerinin yerleştirme süreciyle ilgili çalışmalara devam ediyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumlarının görüşüldüğü Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında alınan kararla yapılan yeni düzenlemeleri duyurdu. Buna göre kapatılan üniversitelerdeki öğrenciler bulundukları ildeki devlet veya vakıf yükseköğretim kurumlarında ‘özel öğrenci’ statüsünde eğitimlerine devam edebilecek. Ayrıca isteyen öğrenciler kapatılan kurumlardaki ‘not ortalaması’ yatay geçiş yapabilecek.

10 Ağustos’ta düzenlenen toplantıda kapatılan üniversitelerdeki öğrencilerin özellikle aynı ilde kalma talepleri değerlendirilerek alınan karara göre kapatılan vakıf üniversitelerinin öğrencileri önce ÖSYM tarafından kayıt olduğu yıldaki puanları esas alınarak merkezi olarak yerleştirilecek. Merkezi yerleştirmenin ardından öğrenciler isteğe bağlı olarak kapatılan üniversitenin bulunduğu ildeki devlet veya vakıf üniversitelerinde ‘özel öğrenci’ statüsünde ders alabilecek. 

YERLEŞTİĞİ ÜNİVERSİTENİN DİPLOMASI

Öğrencilerin aldığı bu dersler yerleştirildiği üniversite tarafından sayılacak. Bu öğrenciler, ‘özel öğrenci’ olarak ders aldıkları üniversitenin diplomasını değil, yerleştirildiği üniversitenin diplomasını alacak. Diplomalarında ilk kazandıkları üniverrsitelere dair bilgi de yer alacak. 

YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARI 31 AĞUSTOS’A UZATILDI
Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında ayrıca yatay geçiş uygulamasıyla ilgil de karar alındı. Kapatılan üniversitelerin öğrencileri kurumlararası yatay geçiş yönetmeliği kapsamında, isteyen vakıf yükseköğretim kurumlarına, kapatılan üniversitesindeki not ortalaması ile yatay geçiş yapabilecek. Bu kapsamda yatay geçiş başvuruları 31 Ağustos’a kadar uzatıldı.

11-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş