Arama sonuçları

Kapatılan üniversitelerin öğrencilerine yeni karar

Kapatılan üniversitelerin öğrencilerine yeni karar

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında Kanun Hükmünde Kararname ile 15 vakıf üniversitesi kapatıldı. 14 üniversitedeki 65 binin üzerindeki öğrenci okudukları bölümlere göre taban puan şartı aranmadan aynı ildeki devlet ve vakıf üniversitelerine yerleştirildi. YÖK bu öğrenciler için yeni bir karar aldı. 

Alınan karar dair YÖK'ten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "OHAL KHK / 667 kapsamında kapatılan vakıf yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin durumlarına ilişkin Yükseköğretim Kurulu'nca yapılan yeniden değerlendirme neticesinde: Kapatılan Vakıf Yükseköğretim kurumlarındaki öğrencilerin üniversiteye girmiş oldukları yıl aldıkları puanlar esas alınarak yeniden yerleştirilmesine karar verilmiştir.”

Bu karardan sonra öğrenciler nasıl tercih yapacaklarını, kaç tercih hakları olacağını, hangi kuralların geçerli olacağını, yatay geçişte kaldırılan taban puan kararının geçerli olup olmadığını, yerleştirme işlemini kimin yapacağını, puanları aynı bölümü okumaya yetmezse ne olacağını soruyor.

 

04-08-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş