Arama sonuçları

‘Kapattık’ mesajıyla bir okul kapanabilir mi?

 ‘Kapattık’ mesajıyla bir okul kapanabilir mi?

‘Kapattık’ mesajıyla bir okul kapanabilir mi? Velilere: ‘Okulu kapattık’ mesajı gitti. İstanbul’da bir özel okul iki kampusunu kapattı ve velilere de ‘Okulu kapattık’ mesajı yolladı. Okulların açılmasına sayılı günler kala veliler şaşkın. Peşin ödedikleri ücreti almanın yanı sıra çocukları için yeni bir yol arayışına giren veliler, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) çözüm bekliyor.

2019-2020 öğretim yılı 9 Eylül’de başlıyor. Okulların açılmasına birkaç hafta kala ise öğretmen maaşlarını ödeyemeyen, hatta kapısına kilit vuran okullar gündemde. Hürriyet’ten Jale Özgentürk’ün haberine göre de franchise sistemi ile açılan ve bir yıl sonra da yeni öğretim yılı açılmadan kapanan okulun velileri peşin ödedikleri ücretleri nasıl alacaklarını ve çocuklarına nasıl okul bulacakları konusunda endişeli.

‘KAPATTIK’ MESAJIYLA BİR OKUL KAPANABİLİR Mİ?

Bu okul gibi bir başka kapanan okul haberi de Halkalı Atakent’ten ve Kurtköy’den. 2017-2018 eğitim yılında “kişiye özel eğitim anlayışı” ile açılan okul, eski bir eğitimci tarafından oluşturulan bir girişim grubu tarafından kurulmuştu. Kağıthane’de de bir kampusu bulunan okul velilere gönderdiği mesaj ile Halkalı ve Kurtköy kampuslarını kapattığını duyurdu.

İYİ NİYET PROTOKOLÜ BOŞ ÇIKTI

Gönderilen mesajda şöyle denildi: “Franchise olarak işletilen Atakent okulu yeni dönem kira sözleşmesi ile ilgili mülk sahibi ile anlaşmazlık oluşmuş ve kendince böyle bir yöntem ile okulu huzursuz etmiştir. Okul yönetimi öğrencileri mağdur etmemek adına Atakent N... okulu ile iyi niyet protokolü yapmıştır. Öğrencilerimizin randevu sistemi ile okul müdiremiz yönetiminde nakil ve kayıt işlemleri yapılacaktır.”

Ancak ortada “iyi niyet protokolü” de olmadığını öğrenen veliler ne yapacaklarını şaşırmış durumda. Adını Jules Verne’in bir romanından alan okul kapanırken, 2019-2020 dönemi için 14 bin liralık ücreti peşin ödeyen veliler, şimdi ne dertlerini anlatacak yetkili bulabiliyor ne de ödedikleri paraları alabiliyor. Bir iki gün öncesine kadar okulun internet sitesinde her iki şube ile yer alan bilgiler de kaldırıldı. Okulun kurucularından biri ise ekonomik darboğaza girdiklerini ve çözüm bulamadıklarını söylerken, Kağıthane kampusu için de kapanma riski olduğunu dile getirdi. Yaklaşık 100 okul da bu durumda.

BAKAN SELÇUK KAPANAN OKULLAR İÇİN NE DEDİ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk özel okulların kapanmasıyla ilgili açıklama yaptı. Selçuk katıldığı özel bir TV programında kapanan okullarla ilgili şunları dile getirdi:

 

KAPANAN ÖZEL OKULLAR: ÖĞRETMENLERİ, ÇOCUKLARI, VELİLERİ MAĞDUR ETMEMEK SORUMLULUĞUMUZ

Binlerce okul var. Bunlardan bir iki tanesinde problem oluyor. Bir okul üzerinden bütün özel okulları yaftalarsak bu gereksiz güvensizlik oluşturuyor. Ama bu tür bir okul varsa da gereğini yapmak öğretmenleri çocukları velileri mağdur etmemek bizim sorumluluğumuz. Bu yıl başladığımız özel öğretim kurumlarında bazı standartların getirilmesi konusunda çalışmalar var. Bu okulların açılabilmesinin bir takım fiziksel şartların dışında da açan kurumun yetkinliği ile ilgili bazı kriterler ve standartlar üzerinde çalışılıyor ve bu da bitmek üzere. Olayların farkındayız. Araştırıyoruz.

25-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş
FMV Işık Okulları
MEF Üniversitesi